مرزبانان حکومت ایران، همچنان به سوی کولبران کرد تیراندازی کرده، آن ها را می کشند

سازمان حقوق بشری هه نگاو که رویدادهای کردستان را پوشش می دهد اعلام کرد که  در ١٠ روز گذشتە ۵ کولبر در مرزهای کردستان توسط نیروهای مرزبان جمهوری اسلامی کشتە شدەاند.

هه نگاو نوشته : طی چهار روز گذشته در نتیجه تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران در مرزهای خوی و سردشت در استان آ‌ذربایجان غربی دو کولبر کشته و دو نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. همچنین یک کولبر نیز در اثر سقوط از ارتفاعات مرزی شهرستان بانه در استان کردستان جان خود را از دست داده است.

در گزارش دیگری نیز آمده است:   ناصر اشجاری،‌ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی ضد امنیت داخلی و خارجی به ۶ ماه حبس محکوم شد.

محمد مقیمی، وکیل این فعال مدنی، در صفحه توییتر خود در این باره  نوشت: ‌ اشجاری از دو اتهام “اهانت به پیامبر اسلام” و “تبلیغ علیه نظام” تبرئه شده است.

این وکیل دادگستری در ادامه نوشته که موکلش به دلیل “بیماری دیابت” و “کهولت سن” نمی‌تواند کیفر حبس را تحمل کند.

اشجاری در دی‌ماه سال ۱۳۹۵، دو روز بعد از جلسه‌ای در دفتر محمد نوری‌زاد،‌ فعال سیاسی، در تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و سپس در اسفند ماه همان سال با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشری، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با تفتیش خانه یدالله موقن، نویسنده، مترجم و استاد پیشین دانشگاه در اصفهان، تعدادی از لوازم شخصی، دستنوشته‌ها، کتاب‌ها و کامپیوتر شخصی او را نیز با خود بردند.

هرانا، نوشت: هنوز دلایل این اقدام ماموران در تفتیش خانه موقن مشخص نیست.

یدالله موقِن، متولد ۱۳۲۷ در اصفهان و مترجم آثار فلسفی، نظیر آثار ارنست کاسیرر، لووی برول و ماکس وبر است.

او پیشتر در دانشگاه تدریس می‌کرد، اما پس از جریان انقلاب فرهنگی از دانشگاه اخراج شد.