مرکز آمار ایالات متحده:  صادرات ۹ ماهه آمریکا به ایران کمتر از نصف شد

مرکز آمار آمریکا با انتشار گزارشی درباره صادرات این کشور به ایران نوشت: در ۹ ماهه سال جاری میلادی ۲۹.۶ میلیون دلار بوده که این میزان کمتر از نصف دور مشابه سال گذشته است.

یادآور می شود که ایران در ۹ ماهه نخست سال گذشته  ۶۵ میلیون دلار واردات از آمریکا داشته است. صادرات ایران به آمریکا نیز در این دوره زمانی ۳.۵ میلیون دلار بوده که بیش از دو برابر سال گذشته است، اما در مجموع رقم بسیار کمی است.

ایران در دو سال پیش  حدود ۷۰ میلیون دلار صادرات و بیش از ۳۰۰ میلیون دلار واردات از آمریکا داشت، و اقلام عمده صادراتی ایالات متحده به ایران شامل تجهیزات پزشکی، دارو و مواد غذایی بوده است.

شایان گفتن است که صادرات عمده ایران به آمریکا در دوران قبل از تحریم‌ها شامل فرش، پسته و خواربار بود اما ایالات متحده واردات فرش از ایران را ممنوع کرده است.

در ادامه این خبر اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز گزارش داد که درآمد نفتی ایران در شش ماهه نخست سال جاری میلادی  نسبت به مدت مشابه سال گذشته  به «کمتر از نصف» کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که ایران در شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی در مجموع ۹ میلیارد دلار درآمد خالص از صادرات نفت داشته، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

این در حالی که بر اساس گزارش یاد شده، تخفیف‌های احتمالی ایران و ونزوئلا به مشتریان نفتی، همچنین تسویه بدهی به چین و روسیه از طریق تحویل نفت را در محاسبه درآمدهای این کشورها دخالت نداده است.

به گفته منابع آگاه ، ایالات متحده، سال گذشته  اعطای معافیت به مشتریان نفتی ایران را متوقف کرد و همین امر موجب افت شدید درآمدهای نفتی ایران در دو سال گذشته شد. شیوع کورونا هم که امسال بر تقاضای جهانی نفت به شدت تاثیر گذاشته ، موجب افت بیشتر درآمدهای نفتی ایران شده است.

این در حالی که قبل از تحریم‌های آمریکا، نفت سهم ۶۰ درصدی در کل صادرات کشور داشت، اما در سال جاری سهم نفت خام در کل صادرات ایران زیر پنج درصد برآورد شده بود.

بر اساس آمارهای شرکت اطلاعات کالا و انرژی، کپلر، صادرات نفت خام ایران در بهار امسال به طور متوسط روزانه ۱۸۷ هزار بشکه بوده است. بر اساس این آمار، پیش بینی شده بود که درآمدهای نفتی ایران در سال جاری خورشیدی با توجه به قیمت‌های کنونی نفت کمی بیش از دو میلیارد دلار باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین هم مهرماه امسال گفته بود که درآمد نفتی ایران در سال جاری، «در بهترین حالت پنج میلیارد دلار» است.