مرکز استقرار سپاه قدس در نزدیکی دمشق، به هدف حمله نظامی به اسرائیل از خاک سوریه، بمباران و نابود شد

بمباران مواضع سپاه قدس در خاک سوریه، که اسرائیل مسؤولیت آن را به عهده گرفت

ارتش اسرائیل اعلام کرد که توانسته است توطئه حکومت اسلامی ایران از طریق سپاه قدس در خاک سوریه را، ساعاتی پیش از آن که به اجرا بگذارد، خنثی کند. سخن از چند پهپاد جنگی می باشد که رژیم ایران توانسته بود آن را از طریق خاک عراق به سوریه قاچاق کند و قصد داشت با کمک آن به بمباران نقاطی از خاک اسرائیل بپردازد.

ارزیابی شده که از دیدگاه رژیم ایران، این اقدام جنبه انتقام جویی نسبت به بمباران انبارهای اسلحه در خاک عراق بوده، ولی اسرائیل از این نقشه آگاهی قبلی داشته و پیش از اجرای توطئه سپاه قدس، آن را بمباران کرده است.

آگاهان نظامی در ضمن می گویند که اقدام موفقیت آمیز اسرائیل، تا چه حد سرویس های اطلاعاتی اسرائیل از آن چه که در داخل حکومت ایران و به ویژه در سپاه پاسداران و واحدهای قدس می گذرد، آگاهی دقیق دارند و ساعاتی پیش از اجرای یک توطئه تعرضی، آن را خنثی می کنند.

تا ساعت تدوین این خبر، رژیم ایران واکنشی نسبت به بمباران نشان نداده و به حضور واحد پهپادی سپاه قدس در سوریه خبری منتشر نساخته است. رژیم ایران ادعا می کند که در سوریه هیچگونه نیروی نظامی ندارد، بلکه افرادی که به آن کشور رفته اند، همگی مستشاران نظامی هستند. آگاهان می گویند که این ادعا کاملا دروغ است و رژیم ایران بنا بر ملاحظات منطقه ای و نظامی، حضور نیروهای خود در سوریه را انکار می کند.

به گفته آگاهان، این انکار در ضمن به رژیم ایران امکان می دهد ضرباتی را که بر نیروهای آن در سوریه و عراق انجام می شود نادیده بگیرد، تا نیازی به انتقام جویی نداشته باشد.

احتمال می رود که این بار نیز، حتی اگر پهپادها می توانستند توطئه طراحی شده را علیه خاک اسرائیل، عملی سازند، رژیم ایران ادعا کند که هیچ نقشی در اجرای آن نداشته است و با این ترفند، خود را از لزوم نشان دادن واکنش جنگی علیه اسرائیل، که عواقب پیش بینی نشده ای ممکن است داشته باشد، معاف سازد.

حکومت ایران در تولید پهپادهای بمب افکن، در ماه های اخیر پیشرفت زیادی کرده و شماری از این پهپادها را در اختیار حوثی های یمن نیز قرار داده است. پهپاد به یک پرنده نظامی اطلاق می شود که می توان از راه دور آن را برای انجام عملیات جنگی، هدایت کرد. پهپاد سرواژۀ این جمله است: “پرنده هدایت پذیر از راه دور”.

حمله نیم شب گذشته در شهرکی به نام “عقربه” انجام گرفت که در حومه دمشق قرار دارد.

با آن که اسرائیل معمولا مسؤولیت این گونه عملیات را به عهده نمی گیرد، ولی سخنگوی ارتش اسرائیل در یک اقدام کم سابقه، وقوع حمله را تائید کرد و اعلام داشت که سپاه قدس ماموریت داشته است با کمک پهپادهایی که از ایران به سوریه قاچاق شده بود، بخش هایی از نواحی شمالی اسرائیل را هدف بمباران قرار دهد. در این نواحی، جمعیت زیادی زندگی می کند و تاسیسات مهمی نیز در آن جا وجود دارد.

دولت سوریه، ضمن تائید وقوع حمله، مانند همیشه ادعا کرد که سامانه ضد هوایی آن کشور توانسته است همه موشک های پرتاب شده از جانب اسرائیل را نابود کند.

حزب الله لبنان نیز اعلام داشت که دو فروند پهپاد نظامی متعلق به اسرائیل، بر فراز خاک آن کشور سرنگون شده است که یکی از آنها به روی پشت بام ساختمانی در محله شیعه نشین جنوب بیروت بوده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، این بار نیز بدون آن که مسرولیت مستقیم عملیات نیمه شب گذشته را متوجه اسرائیل سازد گفت که نیروهای دفاعی این کشور در جبهه های مختلف و در نقاط گوناگون فعالیت دارند تا توطئه های رژیم ایران را علیه این کشور خنثی کنند.

روزنامه کیهان چاپ تهران که حسین شریعتمداری نماینده رسمی خامنه ای آن را اداره می کند، روز گذشته (شنبه) نوشته بود که اسرائیل نباید شگفت زده شود هنگامی که پهپادهای “نیروی مقاومت” بزودی خاک آن کشور را هدف حمله هوایی قرار دهد.

یک دیدگاه

Comments are closed.