مرکز پژوهشی اسرائیل: «انفجار در پارچین در داخل کارخانه تولید موشک بالستیک بوده است»

یک مرکز پژوهش های امنیتی در اسرائیل، ارزیابی می کند که انفجارهای پریشب (پنجشنبه) در ناحیه پارچین در جنوب شرق تهران، بر اساس تصاویر ماهواره ای، در یک کارخانه تولید موشک در آن قرارگاه نظامی رخ داده و اظهارات نیروهای مسلح حکومت در این زمینه دروغ و بی اعتبار است. یک سخنگوی نظامی در تهران، بامداد آدینه (دیروز) ادعا کرده بوده که این انفجار در مخازن گاز صنعتی رخ داد و خارج از بخش نظامی پارچین بوده و تلفاتی نیز به دنبال نداشته است. ولی تصاویر ماهواره ای که امروز (شنبه) در شبکه های اجتماعی قرار گرفت، نشان می دهد که این انفجار، به احتمال قوی در داخل یک کارخانه بوده که از میران خسارات و تلفات انسانی آن هنوز خبری نرسیده است.

از قول “مرکز پژوهش های امور امنیتی در اورشلیم” از جمله چنین آمده است: «با استناد به تصاویر ماهواره ای، می توان تایید کرد که انفجار در جنوب شرق تهران، در مکانی به نام “مجتمع خِجِیر صورت گرفته مه متعلق به کارخانجات تولید موشک در پارچین است”. در ادامه گزارش آمده است که این کارخانه، در واقع مرکز اصلی موشک های نقطه زن است که حکومت ایران می کوشد در سوریه و لبنان نیر برپا کند.

برخی منابع خبری دیگر نیز ادعا کرده اند که این انفجار در بخش تولید موشک های بالستیک در پارچین رخ داده است.

تلویزیون دولتی ایران، در یک اقدام ناشیانه برای انتشار مطالب دروغین در این زمینه، و به اشتباه انداختن مردم و جهان، گزارشی پخش کرد که گزارشگر در کنار چند کپسول بزرگ گاز ایستاده و یک فرد یونیفورم پوش به او توضیح می دهد که آتش سوزی و انفجار در یکی از این کپسول ها رخ داده است. تلویزیون حکومتی، یک تصویر نزدیک نیز از حفره ای که در نتیجه انفجار، ظاهرا روی یکی از این کپسول ها ایجاد شده نشان داد و آن را محل انفجار معرفی کرد.

در واکنش به این گزارش ناشیانه و دروغ پردازانه، کارشناسان نظامی گفتند که اگر آن انفجار بزرگ، واقعا در یک کپسول گاز رخ می داد، نه تنها خود آن کپسول به هزاران قطعه متلاشی می گردید، بلکه همه کپسول های کنار آن نیز منفجر می شدند و قطعات فلزی آن ها تا شعاع یک کیلومتری و بیشتر پراکنده می گردید.

منابع خبری می گویند که هر دو ادعای سخنگوی نظامی رژیم، دایر بر این که انفجار در بخش غیرنظامی پارچین رخ داده و علت آن نشت گاز سوختی بوده و کسی در جریان آن زخمی نشده، کاملا بی اساس می دانند.

همچنین این احتمال از جانب رادیو پیام اسرائیل و برخی منابع خبری دیگر مطرح شده که انفجار در اثر یک جنگ سایبری بوده که از خارج از ایران انجام گرفته است. شماری از کارشناسان امور امنیتی در اسرائیل، چنین احتمالی را بعید نمی دانند.