مرکز پژوهش های مجلس یک بار دیگر تایید می کند که آمار منتشره وزارت بهداشت بسیار نادرست است

مرکز پژوهش‌های مجلس حکومت ایران اعلام کرد که آمار وزارت بهداشت نادرست است و تعداد واقعی افراد جان‌باخته حدود دو برابر و آمار مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آمار اعلام شده توسط این وزارت خانه است.

بر اساس آمار تخمین زده شده توسط این مرکز که در رسانه های اجتماعی نیز منتشر شد، تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و ۶۰۹ نفر و تعداد مبتلایان بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

این مرکز در این گزارش اعلام کرده که براساس مدل‌سازی “کار گروه اپیدمیولوژی” وزارت بهداشت، بدون هرگونه مداخله دولت ۶۰ میلیون نفر در ایران به این ویروس مبتلا خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در این صورت کرونا تا ۴۰۰ روز در کشور می‌ماند و تا آبان ۹۹ به اوج خود می‌رسد.بر اساس پیش‌بینی این مدل‌سازی، در صورت ایزولاسیون ۴۰ درصدی انتظار می‌رود که ۸۱۱ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده و شش هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین در صورت ایزولاسیون ۲۵ درصدی نیز یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر مبتلا شده و ۱۳ هزار و ۴۵۰ نفر فوت خواهند شد.

در صورت ایزولاسیون ۱۰ درصدی دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده و ۳۰ هزار و ۷۰۰ نفر جان خواهند باخت.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در عین حال اعلام نشده که درصد ایزولاسیون در ایران اکنون چند درصد است.

در این گزارش آمده است که یکی از نکات اصلی تفاوت این گزارش و آمار وزارت بهداشت تعداد مبتلایان به این بیماری است. وزارت بهداشت آمار افراد مبتلا به این بیماری را ۷۵ هزار نفر اعلام کرده است.که این  آمار به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و این وزارتخانه افرادی را که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند در آمار خود لحاظ نمی‌کند.

در همین حال، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارش خود اعلام کرد که حدود ۸۰ درصد مبتلایان در آمار وزارت بهداشت ایران محاسبه نمی‌شوند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه گفته که  شیوه ایران برای مقابله با کرونا نا موفق بوده است. نه قرنطینه شهری (‌به‌طور کلی یا در مراکز شیوع) به صورت جدی دنبال شده است و نه سیاست انجام تست حداکثری و ایزولاسیون.»

مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه گزارش خود به موج دوم شیوع کرونا در ایران اشاره کرده و به تاخیر انداختن آن تا حد ممکن را ضروری دانسته است.

وزیر بهداشت حکومت نیز روز گذشته (سه شنبه) با ابراز امیدواری نسبت به مهار شیوع کرونا تا خرداد، از احتمال موج دوم این بیماری در پاییز و زمستان سخن گفت و تاکید کرد که باید خود را برای روزهای سخت آماده کنیم.

هم چنین زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی در ایران، در ارتباط با وضعیت اقتصادی و معیشتی به وجود آمده پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران هشدار داده و گفت: اقتصاد در ایران با فروپاشی مواجه شده و در حال حاضر بخش کارگری،‌ محرومان و فقرا در جامعه با یک فاجعه روبرو هستند.

زرتشت احمدی راغب گفت:  به دلیل همین سوءمدیریت‌ها تردید نباید کرد که بحران‌ها تازه‌ای همچون بحران بیکاری و ورشکستگی بیشتر اقتصادی برای مردم ایران در راه است و باید آماده خیزش‌های تازه مردمی باشیم.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر گفت ما نگران آن هستیم که ایران درباره شیوع کرونا در این کشور مخفی‌کاری کرده باشد. و از  بابت این مخفی‌کاری حکومت نگران است.