مرکل به روحانی تاکید کرد : باید به تعهدات برجامی برگردید و پیام مثبت بفرستید

استفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در تماس تلفنی با حسن روحانی تاکید کرده است  که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را ازدست ندهد و موقعیت خود را بهتر کند .

وی در ادامه در این باره گفته است که خانم مرکل  به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

وزارت خارجه فرانسه، هم همزمان اعلام کرد: ژان ایو لودریان، قرار است، تحولات مربوط به ایران را با همتایان آلمانی ، بریتانیایی و آمریکایی‌اش به بحث و گفتگو می‌گذارد.

در این بیانیه امده است که وزرای خارجه آلمان و بریتانیا برای دیدار با لودریان به پاریس می‌روند و وزیر خارجه آمریکا از طریق ویدئو در این نشست حضور خواهد یافت.

جرالدین گریفیث سخنگوی اقلیمی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا،در این باره به العربیه گفت که کاخ سفید پیش از عقب‌نشینی ایران از نقض توافق هسته‌ای برجام به این توافق بازنخواهد گشت.

وی  گفت که دیپلماسی بهترین روش تحقق صلح در منطقه است و امنیت منطقه و منع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای یک اولویت است. به گفته او آمریکا خواهان توافق جدیدی است که فعالیت‌های ایران در منطقه را هم در بر گیرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در این باره اعلام کرد که بود که مسیر دموکراسی درباره توافق هسته‌ای با ایران باز است، اما نگفت که آیا دولت جو بایدن تماس مستقیم با طرف ایرانی داشته یا خیر.

بلینکن گفت: «مسیر دموکراسی همینک باز است. ایران از پای‌بندی به توافق دور است لذا باید ببینیم در آینده چه می‌کند.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تلاشی برای از سرگیری دیپلماسی مستقیم، گفت که موضع آشکار رئیس‌جمهوری آمریکا این است که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، آمریکا نیز چنین خواهد کرد.