مرگ مشکوک محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر با اعتراض در ایران و ترکیه همراه شد

مرگ مشکوک محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر با اعتراض در ایران و ترکیه همراه شد

مرگ مشکوک  محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر، که از رهبران اخوان المسلمین در آن کشور بود، ممکن است موجی از آشوب و اعتراض در داخل مصر و توسط سازمان های وابسته به اِخوان المسلمین در منطقه به وجود آورد. محمد مرسی که به صراحت گفته بود که قصد دارد مصر را به دوران اقتدار اسلامی و خلافت اسلامی بازگرداند، ساعاتی پس از پایان جلسه محاکمه او به طور ناگهانی بیهوش شد و مرگ او اعلام گردید.

محمد مرسی در انتخابات آزاد در مصر به قدرت رسیده بود، ولی از همان روز نخست مسلم بود که قصد او نابود کردن دموکراسی و برقراری یک حکومت مطلقه اسلامی است. ولی کوتاه مدتی پس از آغاز عملیات سرکوبگرانه خود علیه مردم سالاری در مصر، با کودتای ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش روبرو شد که او را زندانی ساخت و به اتهام خرابکاری در مصر و جاسوسی به سود امیرنشین قطر و همچنین گروه تروریستی حماس و سوء استفاده های مالی مورد محاکمه قرار گرفت که سالیان دراز ادامه یافت و بالاخره مرگ ناهنگام او را به دنبال آورد.

محمد مرسی، با آن که یکی از رهبران اِخوان المسلمین و یک سنی متعصب بود، از روزی که به قدرت رسید، با حکومت اسلامی ایران روابط دوستانه ای برقرار کرد و حتی برای ریاست کنفرانس کشورهای اسلامی به تهران رفت و در آن جا گفتگوهای مفصلی با سران حکومت ایران به عمل آورد.

رسانه های حکومتی در تهران، امروز مرگ مرسی را یک جنایت توصیف کردند و از جهانیان خواستار پیگیری این جریان شدند. رژیم ایران در حالی این خواسته را مطرح می سازد، که خود، عامل قتل چندین تلاشگر سیاسی در زندان هایش بوده است.

پرزیدنت رجب طیب اردوغان نیز یکی از معدود شخصیت های جهان اسلام بود که از مرگ محمد مرسی به شدت ابراز تاسف کرد و یادآور شد که او را همانند برادر خود می دانست و در دوران کوتاه ریاست جمهوری مرسی، همکاری های دوستانه ای بین طرفین جریان داشت

یک دیدگاه

  1. میگن کسی رو میخوای خوب بشناسی ، ببین دوستانش چه کسانی هستند. خیلی مشخص است باند اردوغان و خامنه ایی طرفدار عقب ماندگان و جنایتکارانی چون مرسی باشند. اولین نقطه مشترک آشکار همه این جنایتکارها ، قیافه زشت و زننده آنهاست که نشان از خوی بد و درنده خویی و شیطانی آنها است.

Comments are closed.