مسؤولان بندر عباس (بندر شهید رجایی) وقوع حمله سایبری را تایید کردند، ولی آن را به اسرائیل نسبت ندادند

در همان حال که مقامات رسمی حکومت اسلامی ایران تایید کردند که  بندر شهید رجایی (بندرعباس) هفته پیش مورد حمله سایبری قرار گرفته، و ادعا می کنند که اختلالات وارده بسیار جزیی و نامحسوس بوده، مقامات اطلاعاتی در ایالات متحده می گویند که این حمله سایبری بسیار جدی بوده و توانسته است به رفت و آمد کشتی ها، بارگیری و تخلیه بار، و همچنین آمد و شد کامیون های باری در بندر آسیب برساند و زیان مالی سنگینی به بندر وارد سازد.

خبرگزاری های رسمی حکومت ایران، از قول مقامات مسئول بندر، بی آن که نامشان را ببرند، وقوع حمله سایبری را تایید کردند، ولی از قول آنان افزودند که زیان وارد جزیی بوده و مقامات بندر عباس با هوشیاری خود توانسته اند آن را متوقف سازند. خبرگزاری ها از قول مقامات بندر نوشتند که “با وجود اشکالات به وجود آمده، هیچ گونه اختلالی در روند فعالیت های جاری ایجاد نشده است».

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، دو روز پیش با پرده برداری از این حمله سایبری، ادعا کرده بود که وقوع آن، اقدام تلافی جویانه اسرائیل به حمله سایبری سا هفته پیش هکرهای ایرانی به تاسیسات آبرسانی و فاضلاب شمال اسرائیل به نواحی کشاورزی بوده است.

مقامات اسرائیلی تاکنون درباره نقش احتمالی این کشور در انجام حمله سایبری به بندر عباس سکوت کرده اند. ولی خبرنگار واشنگتن پست که این خبر را انتشار داده بود، از قول منابع اطلاعاتی ایالات متحده نوشت که زیان وارده به بندر شهید رجایی و اخلال در امور روزانه، بسیار گسترده و جدی بوده است.

به گفته او، هکرها توانستند با ایجاد اختلال در شبکه کامپیوتری بندر، رفت و آمد کشتی ها را برای ساعاتی مختل کنند. همچنین روند بارگیری و تخلیه بارها از کشتی ها دچار اختلالات جدی شد و انتقال بار به کامیون هایی که قرار بود کالا را از بندر بیرون برند، به هرج و مرج دچار گردید.

یک کارشناس امور کامپیوتری و جنگ سایبری در اسرائیل به خبرنگاران گفت که اسرائیل در یک اقدام محدود و سنجیده، به حکومت ایران هشدار داد که از این گونه تعرضات دست بردارد و امید می رود که حکومت، این پیام را درک کرده باشد. او گفت که اسرائیل نشان داد که تا چه حد توان سایبری این کشور قوی تر از رژیم ایران است و بهتر است این گونه تعرض ها تکرار نشود.

ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در سخنان دو روز پیش خود گفته بود که ارتش با اقتدار زیاد، و به انواع شیوه ها و سیستم ها با دشمن مبارزه خواهد کرد و جلوی تعرض را خواهد گرفت.

گرچه در ایران وقوع این حمله سایبری تایید شده، ولی کسی انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز نکرد و اسرائیل نیز هنوز وقوع چنین حمله ای را تایید نکرده است.