«مسؤول اصلی نگون بختی ملت ایران، شخص خامنه ای است، ولی دیگر سران رژیم هم مقصرند»


تمامی تصمیم گیری ها در ایران بر عهده  علی خامنه ای رهبر حکومت ایران است و حسن روحانی که خود بارها اعتراف کرده که دولت در هیچ زمینه ای قدرت و اختیار ندارد .

در حالی که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری، معترضان  علیه ظلم و بیداد در ایران را ” اوباش” و ” کم عده” نامیدند، اما با قطع اینترنت ۸۰ میلیون ایرانی  آنان را از حق دسترسی به اطلاعات محروم کرده‌اند.تا از رساندن اخبار داخلی ایران به خارج از کشور جلوگیری کنند .

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که در تجمع عصر و شامگاه دانشجویان دانشگاه تهران، “چندین ‎آمبولانس حاوی نیروهای ‎”لباس_شخصی وارد این دانشگاه شدند و ده‌ها تن از ‎دانشجویان را بازداشت و بعد از انتقال به آمبولانس‌ها به بازداشتگاه‌ها منتقل کردند.

گفته شده است که در شب های گذشته نیز یک آمبولانس حامل ماموران لباس‌شخصی وارد خوابگاه دانشگاه تهران شده است. بعد از ایجاد درگیری با دانشجویان، حراست دانشجویان را از خوابگاه بیرون کرده و ۵۰ تا۶۰دانشجو بیرون درها بازداشت شده‌اند. از شرایط آن‌ها هیچ اطلاعی در دست نیست.

در ایران بنا بر آمار رسمی بیش از ۶۲ میلیون مشترک از اینترنت موبایل استفاده می کنند. با آنکه نرم‌افزار‌ها و پیام‌رسان‌هایی چون تلگرام، سینگنال، فیس‌بوک، توئیتر و.. مسدود هستند اما کاربران با استفاده از فیلترشکن‌ و وی پی ان سانسور را دور می‌زنند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، دو سال پیش  دسترسی به اینترنت را بعنوان یکی از حقوق بنیادین بشر به رسمیت شناخت و قطع اینترنت و هراقدام برای اختلال و پیشیگیری عامدانه از دسترسی به اطلاعات بر روی اینترنت را محکوم کرد.

رضا معینی مسوول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز  در این باره گفت : ما بار دیگر سرکوب آزادی اطلاع رسانی در ایران را محکوم می‌کنیم، و از دیوید کایدیوید کای گزارش‌گر سازمان ملل در امر پیشبرد و حمایت از آزادی عقیده و بیان، می‌خواهد به فوریت در دفاع از حقوق بنیادین مردم ایران اقدام کنند. رژیم تهران باید تعهد‌های جهانی خود را به میثاق‌ها و موازین جهانی ناظر بر حقوق بشر محترم شمارد.

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ایرانی در نامه‌ای به میشل باشله کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشت :  در ایران انحصار رسانه‌ها به رادیو و تلویزیون و روزنامه‌های زیر مهار حکومت محدود نمی‌شود. بسیاری از مسوولان نظام از این میان رهبر جمهوری اسلامی، رئیس جمهور، وزیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کانال‌های متعددی چون توئیتر، تلگرام برای انتشار پیام‌های زهرآلود خود استفاده می‌کنند. اگر این ابزارها قابل دسترسی هستند باید برای همه‌ی شهروندان آزاد باشند و نه تنها برای مقامات حکومتی و دولتی.

یک دیدگاه

Comments are closed.