مسعود پزشکیان: همه ما به خوبی می دانیم که رئیسی را از پیش برای رییس جمهوری آماده کرده بودند

مسعود پزشکیان: همه ما به خوبی می دانیم که رئیسی را از پیش برای رییس جمهوری آماده کرده بودند ، رهبری گفته بودند مشارکت ۴۰درصدی یعنی مردم از نظام و حاکمیت دلخورند

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس در واکنش به انتصاب رئیسی به عنوان رییس جمهوری حکومت اسلامی ایران گفت: به تازگی  “ویدیویی از علی خامنه ای  مربوط به سال ۸۰ یا ۸۱ منتشر شده که او در این کلیپ می گوید:  در انتخابات آمریکا ۳۰ الی ۴۰درصد در انتخابات شرکت کرده‌اند و این نشان می‌دهد که مردم از نظام و حاکمیت شان دلخور و ناراضی هستند”.

پزشکیان در ادامه به میزان پایین مشارکت و همچنین درصد بالای آرا باطله در دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: اگر به کسانی که آمدند و رأی باطله دادند و  افرادی که نیامدند و رای ندادند به صورت ویژه توجه نکنیم به مشکل برمی‌خوریم، چرا که اینها از ما ناراضی هستند و این نارضایتی با توجه به اینکه همین الان هم مشکل داریم، در ادامه برای ما مشکل ساز می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: مخالفت های گسترده مردم و عدم توجه به خواسته های آنان و راه اندازی کمپین نه به جمهوری اسلامی و همچنین عوامل داخلی که از ابتدای نظام با خیلی ها  مشکل داشتند از جمله عواملی بودند که تلاش کردند که این قضیه را تشدید کنند. تحریم هم که اوضاع و احوال و مشکلات مردم  را تشدید کرده و همه اینها باعث دلسرد شدن بخشی از جامعه شده است.

پزشکیان در ادامه افزود: مشکلات تنها در دولت نیست ، اگر عیب هایی را که در قوه قضاییه است احصا کنید، کمتر از دولت نیست. اینکه جایی را گُنده کنیم یا کم و زیاد کنیم اشکال ماست؛ ما باید اشکالات خودمان را رفع کنیم. باید بنشینیم در درون خودمان مشکلاتمان را رفع کنیم و از تمامیت خواهی دست برداریم و اجازه دهیم همه بازیگران براساس توان تجربه و عملشان در بازی شرکت کنند. اگر تصور کنیم با عده ای خاص می توانیم مملکت را نجات دهیم حتما اشتباه فکر می‌کنیم.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا عدم حضور برخی کاندیداها در عرصه انتخابات تاثیری در این عدم مشارکت و یا میزان آراءِ باطله داشته یا خیر؟ گفت: یکی از علل عدم حضور مردم در انتخابات به دلیل این بود که از قبل معلوم بود که رئیسی قرار است رئیس جمهوری شود. بازیگران دیگری که می‌توانستند در صحنه بیایند و عده‌ای را وارد انتخابات کنند و میزان مشارکت را افزایش دهند توسط شورای نگهبان حذف شدند.