مشاوران نخست وزیر اسرائیل، برای فراهم کردن مقدمات دیدار نفتالی بنت با جو بایدن، راهی واشنگتن می‌شوند

شیمریت میر (چپ) – ایال هولاتا

دفتر نخست وزیر اسرائیل، دیروز دوشنبه تأیید کرد که انتظار می رود مشاوران آقای نفتالی بنت، به منظور ایجاد زمینه‌های دیدار  نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهور آمریکا، به زودی راهی واشنگتن شوند.

شیمریت مئیر، مشاور سیاست خارجی نخست وزیر و دکتر ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، قرار است روز یکشنبه اول ماه اوت، به کاخ سفید رفته و با همتایان خود جیک سالیوان و برت مک گورک به همراه دیگر مقامات ارشد آمریکایی دیدار کنند.

بایدن در ملاقات ماه گذشته با رئیس جمهور جدید اسرائیل، رووین ریولین، در واشنگتن، قصد خود را برای دیدار با بنت اعلام کرد.

بنت، از حزب راست گرای یامینا، در موضوع تخریب خانه‌های تروریست‌های فلسطینی‌، با دولت ایالات متحده اختلاف پیدا کرده است. از زمان شروع به کار نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل در ماه گذشته، وزارت امور خارجه ایالات متحده بیانیه‌هایی علیه ساخت و ساز در شهرک‌های یهودی نشین، صادر کرد. نفتالی بنت از زمان شروع حیات سیاسی خود در سال ۲۰۱۳، طرفدار این ساخت و سازها بوده است.

انتظار می رود دیدار سران اسرائیل و آمریکا، در ماه اوت برگزار شود، اما هنوز تاریخ دقیق این دیدار مشخص نشده است.

بایدن هنگام ملاقات با رووین ریولین در ماه گذشته میلادی، بر حمایت بی دریغ ملت خود از اسرائیل تأکید کرد. او به ریولین گفت: “من و تیمم، پیشاپیش در حال همکاری نزدیک با دولت اسرائیل هستیم. من امیدوارم به زودی میزبان نخست وزیر نفتالی بنت در کاخ سفید باشم.”