مشاورعلی خامنه‌ای: حادثه نطنز نتیجه یک خرابکاری صنعتی بود

حسین دهقان،  مشاور علی خامنه‌ای در امور صنایع دفاعی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:  افرادی که مسئول نصب برخی تجهیزات در نطنز  بودند، احتمالا دستکاری‌هایی انجام داده‌اند که منجر به انفجار شده است.

وی هیچ توضیحی درباره این افراد و نوع دستکاری و تغییراتی که ایجاد شده است، نداد.

یادآور می شود وقوع یک حادثه در تاسیسات نطنز در ۱۲ تیرماه امسال منجر به تخریب گسترده مرکز مونتاژ سانتریفوژ در این منطقه از ایران شد.

همان زمان رسانه‌های غربی گزارش دادند این انفجار موجب کند شدن روند تولید این نوع سانتریفیوژ شده است و روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، نیز پس از این انفجار نوشته بود که این رخداد برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال با تاخیر مواجه می‌کند.

مقامات و رسانه های حکومت ایران تا بحال توضیحات ضد و نقیضی دادند،  کانال سپاه سایبری مدعی شد عامل اصلی انفجار سایت هسته ای توسط  ارشاد کریمی بوده که سالها پیمانکار این سایت بوده و راه اندازی چرخه غنی سازی در اختیار وی قرار داشته است.»

مهندس کریمی، در سال ۱۳۶۶ پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌ی مهندسی مکانیک، حرفه‌ی اندازه‌گیری دقیق و کالیبراسیون را آغاز کرد. او همزمان با دوران جنگ، کار حرفه‌ای خود را در صنایع دفاع آغاز کرده  و در سال ۱۳۷۷ شرکت مهر را پایه‌گذاری کردند. شرکتی که گفته می شود با نهادهای بسیاری در ایران در حال همکاری است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم ایران نیز گفته بود: «این حادثه در یکی از سوله‌های محوطهٔ باز تاسیسات نطنز رخ داده‌است. اما همانطور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است، الان مراجع امنیتی کشور می‌دانند که علت حادثه چیست اما بنا به ملاحظات امنیتی فعلا بنا ندارند در این باره صحبت کنند.”

از سوی دیگر  گروهی به نام “یوزپلنگان وطن” در ایمیلی به خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی مسئولیت حادثهٔ یاد شده را به عهده گرفته است. در این ایمیل ادعا شده‌است که اعضای این گروه در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

آخوند پاسدار،  مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در این باره گفت: ابعاد مختلف در حال بررسی و عامل اصلی این حادثه تقریبا روشن ‌شده است ولی از موضع کمیسیون امنیت ملی سناریوهای مختلف در حال بررسی است که خدای‌نکرده در شناسایی علت اصلی اشتباه یا انحرافی صورت نگیرد.

پیشتر نیز  سید یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه اصفهان، در این باره گفته بود: وسایلی از خارج برای آزمایش سانتریفیوژهای جدید خریداری شده بود یکی دو سال قبل توسط پیمانکار خارجی تعمیر شد و بیشترین احتمال آن است که توسط آنان یک بمب مدت‌دار یا چیزی شبیه آن کارگذاری شده است البته هنوز علت در دست بررسی است.

کریمی قدوسی، نماینده مجلس نیز  پس از بازدید محل انفجار اعلام کرد: انفجار نطنز ناشی از عملیات نفوذ و خرابکاری بوده است. او پیشتر هم بازرسان آژانس را مسئول این انفجار معرفی کرده بود. ادعایی که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم هم تلویحاً آن را تایید کرده بود.

رادیو پیام اسرائیل  نیز در گزارش شش ماه پیش این احتمال را مطرح کرده بود که انفجار در اثر جاسازی مقادیر زیادی مواد منفجره بسیار قوی در لوله اصلی یکی از سانتریفیوژهایی که برای مونتاژ به ان کارگاه انتقال یافت جاسازی شده بود