مشاور اردوغان در یک همایش یهودی اروپایی: «بازگشت همکاری با اسرائیل، به ترکیه نیز سود می‌رساند»

به دنبال شرکت دو تن از مشاوران پرزیدنت رجب طیب اردوغان در یک همایش سازمان های یهودی اروپایی، این احتمال عنوان گردیده که دولت ترکیه مایل است مناسبات خود را با اسرائیل بهبود بخشد و به بحران و درگیری کنونی پایان دهد.

تحلیلگران ارزیابی می کنند که بحران اقتصادی کنونی در ترکیه و همچنین آسیب های ویروس کورونا و تیرگی روابط دولت آنکارا با کشورهای اروپایی و ممالک دیگر، سیاست گذاران ترک را به تدریج به این نتیجه نزدیک می سازد که بهتر است به مناسبات دوستانه با اسرائیل باز گردند و به نزاعی که چندین سال است ادامه دارد پایان دهند.

در یک همایش پارلمانی سازمان های یهودی اروپا که هفته پیش برگزار گردید، یک مشاور پرزیدنت اردوغان و یکی از استادان دانشگاه های آن کشور نیز شرکت کردند و هر دوی آن ها تاکید کردند که اسرائیل و ترکیه باید به دوران دوستی پیشین باز گردند و به بحران کنونی پایان بخشند. چنین سخنانی در ده سال اخیر از زبان شخصیت های ترک شنیده نشده بود.

اردوغان از روزی که به نخست وزیری ترکیه رسید و پس از آن که به مقام رئیس جمهوری ارتقاء یافت، با گروه تروریستی حماس در غزه به دوستی و پشتیبانی پرداخت و علنا با اسرائیل درگیر شد که حاصل آن کشته شدن ده تن از سرنشینان کشتی “ماوی مرمره” ترکیه بود که قصد داشت محاصره دریایی غزه را نقض کند و ارتش اسرائیل با قاطعیت آن را خنثی کرد.

اسرائیل و ترکیه در ده های گذشته همکاری های نظامی گسترده ای داشتند، ولی حتی امروز که بحران دیپلماتیک جریان دارد، داد و ستد اقتصادی بین دو کشور همچنان جریان دارد.

مشاور پرزیدنت اردوغان در سخنرانی در همایش سازمان های یهودی تاکید کرد که ترکیه و اسرائیل می توانند از طریق بازگرداندن همکاری های اقتصادی، سود زیادی به دست آورند. این سخنان چنین تعبیر شد که ممکن است دولت پرزیدنت اردوغان دوباره به دوستی با اسرائیل بازگردد – ولی هنوز نشانه ای از این ارزیابی دیده نمی شود.