مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ: رهبران فلسطینی باید بیاموزند که نمی توانند هم توهین کنند و هم پول بگیرند

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور بین المللی، جارِد کوشنِر که داماد رئیس جمهوری نیز هست، در مصاحبه با نیویورک تایمز از اقدام ترامپ در قطع کمک های مالی به حکومت خودگردان فلسطینی دفاع کرد و گفت وقتی آن ها به آمریکا توهین می کنند، بهای آن را هم باید بپردازند.

سخنان کوشنر در واکنش به اقدام هفته پیش پرزیدنت ترامپ بود که اعلام داشت کمک سالیانه به حکومت خودگردان را که حدود سیصد میلیون دلار است قطع می کند، زیرا رهبران آن ها ثابت کردند که خواهان پیشبرد صلح نیستند و همچنان از آغاز گفتگوهای آشتی با اسرائیل خودداری می ورزند.

ایالات متحده کمک ۲۵ میلیون دلاری به شش بیمارستان فلسطینی در شرق اورشلیم را نیز متوقف ساخت و همچنین پرداخت ۶۰ میلیون دلار کمک مالی به نهاد کمک به پناهندگان فلسطینی را متوقف ساخت.

جارد کوشنر در دفاع از این اقدام گفت که فلسطینیان نمی توانند هم به ایالات متحده و سران آن توهین کنند و هم از ادامه کمک های مالی این کشور برخوردار گردند.

دولت پرزیدنت ترامپ به یک اقدام دیگر نیز برای مهار کردن رهبران فلسطینی دست زد و آن، بستن دفتر سازمان فتح در واشنگتن بود که در واقع همانند سفارتخانه حکومت خودگردان فلسطینی عمل می کرد و رابط سران حکومت خودگردان با دولت ایالات متحده بود.

مقامات فلسطینی می گویند که بیش از ۱۲۰ هزار فلسطینی در ایالات متحده زندگی می کنند که به خدمات کنسولی نیاز دارند و بسته شدن این دفتر که ۱۴ کارمند دارد، به آنان لطمه می زند. احتمال دارد که در سفارتخانه یک کشور عربی، و یا در دفتر نمایندگی اتحادیه عرب در واشنگتن، بخشی به فلسطینی ها اختصاص داده شود.

جارد کوشنر در ادامه سخنان خود که در نیویورک تایمز انتشار یافت، همچنین گفت که اگر محمود عباس یک رهبر واقعی باشد، از اقدام ایالات متحده درس عبرت خواهد گرفت و در خواهد یافت که هر اقدامی بهایی دارد.

رهبران فلسطینی از هنگام انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، عملا تماس های خود را با ایالات متحده قطع کرده و شخصیت های آمریکایی را مورد تحریم قرار داده و از دیدار با آنان خودداری ورزیده اند.

حقوقدان جیسون گرینبلات، فرستاده صلح ایالات متحده نیز همچنان از طرحی که دولت پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها تهیه می کند دفاع کرد و گفت: «طرح آمریکایی که معامله قرن نامیده شده، بهترین شیوه برای گام برداشتن به سوی صلح می باشد».

در یک گزارش دیگر که بلافاصله از جانب کاخ سفید نادرست اعلام گردید، آمده بود که پرزیدنت ترامپ به محمود عباس پیشنهاد کرده بود که اگر به دور میز مذاکرات صلح با اسرائیل بازگردد، دولت آمریکا پنج میلیارد دلار کمک مالی به فلسطینی ها اعطا خواهد کرد. یک مقام کاخ سفید گفت که چنین خبری به پایه و اساس است.