مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل: توافق هسته ای روی میز نباید امضا شود

مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل در دولت بنیامین نتانیاهو هشدار می دهد که پیش نویس فعلی توافق هسته ای با رژیم ایران «به هیچ عنوان نباید امضا شود».

سرتیپ ژنرال پروفسور ژاکوب ناگل که به عنوان مشاور امنیت ملی نخست وزیر سابق اسرائیل بنیامین نتانیاهو خدمت می کرد، به پایگاه خبری یهودیان ایالات متحده گفت که بهترین نتیجه سناریویی خواهد بود که در آن اختلافات بین رژیم ایران و آمریکایی‌ها مانع از اجرای یک امضا می‌شود.

به گفته وی، این به دلیل ضعف ترتیبات پیشنهادی و نحوه پیشبرد آن توسط جمهوری اسلامی به وضعیت آستانه هشدار دهنده هسته ای و فراتر از آن در آینده نزدیک است.

مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل گفت در عوض، اقدامات دیگری برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران ضروری است که به زودی اورانیوم کافی در سطح ۶۰ درصد برای اولین بمب اتمی غنی‌سازی خواهد کرد و در اختیار خواهد داشت.

کی می دانیم که ایرانی ها زیاده روی کرده اند؟ من معتقدم که به آن نقطه نزدیک می شویم.» برخی بر این باورند که هرچه اسرائیل زمان بیشتری (قبل از اینکه اقدام لازم باشد) داشته باشد، توانایی‌های بیشتری نیز در اختیار خواهد داشت. البته این درست است، اما من می گویم که هر چه بیشتر منتظر بمانیم، این احتمال بیشتر می شود که خودمان را پیدا کنیم که درب اصطبلی برای اسب هایی که قبلاً آماده شده اند ساخته ایم.»

ژنرال ناگل، یکی از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، به تلاش‌های شدید و ناامیدانه فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، رابرت مالی، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی را بر عهده دارد، برای نجات این توافق اشاره کرد.

در تلاش برای عبور از بن بست کنونی در مذاکرات، گزارش ها حاکی از آن است که مالی اخیراً پیشنهاد کرده است که نیروی های  قدس سپاه پاسداران که در خارج از کشور ایران که تأمین مالی، آموزش و تسلیح سازمان های تروریستی در سراسر خاورمیانه را تامین می کند، در فهرست سازمان های تروریستی خارجی آمریکا باقی بماند اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست ترور خارج شود.

 ژنرال ناگل در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسراییل

ناگل ارزیابی کرد، با این حال، اعضای دولت بایدن و برخی در کنگره (از جمله در درون حزب دموکرات) در برابر چنین اقدامی مقاومت خواهند کرد.

وی گفت: هر کاری که رژیم ایران انجام می دهد بر چهار پایه استوار است. اولین مورد این است که آنها رئیس جمهور [جو بایدن] و دولتش را ضعیف می دانند و با وجود توانایی های آمریکا، او دستور حمله نخواهد داد.

دوم ارزیابی ایران مبنی بر اینکه اسرائیل توانایی کامل برای حمله را ندارد – فرضی که با برخی مصاحبه های غیرمسئولانه مقامات سابق اسرائیل پشتیبانی می شود.

ناگل اطلاعات محرمانه را تایید یا تکذیب نکرد، اما گفت: «اگر او یک ایرانی بود، در پذیرش آن بسیار مراقب بودم. ایرانی ها نیز معتقدند که اسرائیل به تنهایی حمله نخواهد کرد.

ستون سوم سیاست هسته‌ای ایران بر این فرض استوار است که تهران می‌تواند طوفان‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را تحمل کند.

ناگل گفت: «و چهارم، آنها هیچ تهدید واقعی برای خود، رژیم یا خانواده‌هایشان نمی‌بینند. بنابراین، اگر این چهار رکن تخریب نشود، ایرانی‌ها بر سر میز مذاکرات بر خواسته‌های دیوانه‌وار خود پافشاری می‌کنند.»

“من خوشبین نیستم”

در هفته‌های اخیر در مورد لزوم همکاری ایالات متحده و اسرائیل بر روی «طرح B» در صورت عدم تحقق توافق و ادامه برنامه هسته‌ای ایران، صحبت‌های زیادی شده است.

در حالی که ناگل موافقت کرد که چنین طرحی ضروری است، او چندان خوشبین نبود که مشارکت فعال آمریکایی ها در آن شاهد باشیم.

این طرح مستلزم ترکیبی از تلاش‌های متعدد از جمله حملات فیزیکی، حملات سایبری، جنگ اقتصادی، فشار رسانه‌ای، فشار بین‌المللی و جلوگیری از بسیاری از جنبه‌های برنامه هسته‌ای، در کنار یک کمپین شناختی سایبری در داخل ایران و اقدامات دیگر است.

چندین پارامتر وجود دارد که چنین طرحی را تشکیل می دهد.

آیا بایدن این را انتخاب خواهد کرد؟ ناگل گفت: من خوشبین نیستم.

وی افزود، علیرغم وقفه رسمی در مذاکرات هسته ای، واشنگتن و تهران به طور مداوم تماس های غیررسمی دارند و به دنبال دستیابی به موفقیت هستند، که منجر به امضایی می شود که ممکن است در هیچ زمان و  هرگز رخ ندهد.

بایدن به روسیه و اوکراین و اولویت‌های دیگری مانند چین، تورم، کووید، اقتصاد و موارد دیگر مشغول است.

ایرانی ها این را درک می کنند و از این واقعیت سوء استفاده می کنند.