مشاور امنیت ملی کاخ سفید:ما دسترسی تهران به میلیاردها دلار را قطع کرده ایم،تلاش آنها برای دخالت در انتخابات آمریکا جای تعجب ندارد

رابرت اوبراین‌، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه  با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت :  با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و قطع دسترسی رژیم اسلامی ایران به میلیاردها دلار پول، تلاش تهران برای دخالت در انتخابات ایالات متحده  مایه شگفتی نیست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: «تلاش ایران برای دخالت در انتخابات جای تعجب ندارد؛ چرا که خروج از برجام دسترسی آنها به میلیاردها دلار جایزه بزرگی را که پس از امضاء برجام به دست آورده بودند، قطع کرده است. تمامی آن چندین میلیارد دلار اکنون از دسترسی آنها خارج شده است».

اوبراین گفت: «پس این بسیار طبیعی است که انها  در انتخابات ما دخالت کنند. آن‌ها به خشم آمده اند و به بن بست رسیده اند .حکومت اسلامی ایران از امضا شدن توافق‌های ابراهیم و از این که اسرائیل دارد با همسایگان عرب خود به صلح می‌رسد، نیز راضی نیستند».

وی رد ادامه افزود: «در مورد روسیه نیز جای تعجب ندارد. ما و پرزیدنت ترامپ قاطع‌‌ترین دولت در قبال روسیه از زمان رونالد ریگان تاکنون بوده‌ایم».

جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، و کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، نیز پیشتر اعلام کردند که ایران و روسیه اطلاعات ثبت نام رأی دهندگان را با نیت دخالت در انتخابات نوامبر به دست آورده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز در این باره گزارش داد: نهادهای امنیتی آمریکا موفق شدند از طریق انتشار اشتباهی یک فایل ویدیویی، توسط هکرهای رژیم ایران به اقدام آنان  برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا پی ببرند .

در این گزارش، آمده است که اشتباه فوق به دولت آمریکا این را امکان داد تا عملیات سایبری را که برای شناسایی آن به چندین ماه زمان نیاز بود، در عرض چند روز شناسایی کنند.

یکی از مقامات دولت آمریکا به رویترز گفت: آنها یا اشتباه احمقانه‌ای کردند یا خواسته‌اند شناسایی شوند. او تاکید کرد که مدارک موجود نشان می‌دهد این اقدامات از سوی ایران صورت گرفته است.