مشاور امنیت ملی کاخ سفید از کشورهای عربی خواست برای پیشبرد صلح در خاورمیانه با  امارات همراهی کنند

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در  گفت‌وگو با مقامات امارات عربی متحده در ارتباط با  عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت تنها راه موفقیت در خاورمیانه اینست که سایر کشورهای عربی پیرو این راه باشند.

رابرت اوبراین گفت: «با مقامات امارات عربی متحده در رابطه با تعهدشان نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل ملاقات‌های سازنده‌ای داشتیم».

اوبراین افزود: «ما از دوستان‌مان در امارات عربی متحده تقدیر کرده و از دیگر کشورها می‌خواهیم راهی که آن‌ها برای پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه شروع کرده‌اند را دنبال کنند».

برای نخستین بار یک هواپیمای شرکت اسرائیلی سه روز پیش به طور مستقیم و از آسمان عربستان سعودی راهی شهر ابوظبی در امارات شد. این پرواز حامل هیئت آمریکایی از جمله رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا، جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، آوی برکوویتز دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، و همچنین هیئتی از اسرائیل به سرپرستی مئیر بن‌شبت، مشاور امنیت داخلی آن کشور، بود.

پرزیدنت  ترامپ، پیشتر اعلام کرده بود  که امارات عربی متحده و اسرائیل موافقت کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»