مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که کارزار «فشار حداکثری» پرزیدنت ترامپ اقتصاد ایران را به زانو درآورده است

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در ارتباط با وضعیت کنونی ایران می‌گوید: «کارزار فشار حداکثری پرزیدنت ترامپ اقتصاد ایران را به زانو در آورده است و او دسترسی ایران به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار منابع مالی ناشی از کاهش تحریم‌ها را قطع کرده است. این‌ها منابعی هستند که رژیم  ایران آن را نه برای کمک به مردم خود، بلکه برای گسترش اختلاف و جنگ در خاورمیانه – با استفاده از حزب الله، حماس، رژیم اسد، حوثی ها، کتائب حزب الله در عراق و … – هزینه می‌کرد.»

رابرت اوبراین  در ادامه با اشاره به میانجی‌گری موفقیت‌آمیز پرزیدنت ترامپ،  بین اسرائیل، امارات متحده عربی، و بحرین برای عادی‌سازی روابط میان اورشلیم و آن دو کشور عربی، گفت: «توافق‌های ابراهیم به منزله مهمترین گام در خاورمیانه به سوی صلح در ۲۵ ساله گذشته به شمار می رود».

او  افزود: «اخیراً نیز سودان و اسرائیل توافق کرده‌اند که با هم صلح کنند.»

این مقام ارشد کاخ سفید گفت که پرزیدنت ترامپ با اتخاذ گام‌هایی از جمله «خروج از توافق فاجعه‌بار برجام» اعتبار زیادی برای آمریکا نزد متحدانش در خلیج فارس به دست آورد و توانست توافق ها میان اسرائیل و امارات و بحرین را رقم بزند.

اوبراین افزود که دولت آمریکا مشغول مدرن کردن قابلیت تسلیحات هسته‌ای خود برای بازدارندگی، که همچنان پایه امنیت ملی آمریکا به شمار می‌رود، است.

او گفت: «تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، آمریکا بیش از هر زمانی در ۷۰ سال گذشته در زمینه تحقیقات دفاعی، هزینه کرده است.»

رابرت اوبراین در ادامه گفت: پرزیدنت ترامپ نیز مانند رونالد ریگان معتقد است که امنیت ملی به بهترین شکل، با فلسفه صلح به واسطه قدرتمند شدن، به دست می آید».

وی افزود: «ما با رژیم های خودکامه و دیکتاتور، همان طوری که هستند، و نه آن چه امیدواریم باشند، رفتار می‌کنیم، و ما صرفاً به این امید که شاید رفتارشان تغییر کند، چشمان‌مان را به روی کارهای آنها نمی‌بندیم.»

او در پایان گفت:  «ما فکر می‌کنیم که اقدامات پرزیدنت ترامپ نشان داده است که آمریکا دیگر بخشی از پیمان‌ها و سازمان‌ها و توافق‌های بین المللی که در آن حق حاکمیت آمریکا محترم شمرده نشود، نخواهد بود.»