مشاور امنیت ملی کاخ سفید: پس از رسیدن به موضعی واحد با اروپا، درباره ایران تصمیم می گیریم 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت:  آمریکا با بریتانیا، فرانسه و آلمان در حال مذاکره است تا پیش از هرگونه تصمیمی در مورد پرونده هسته‌ای ایران با این سه‌کشور اروپایی به موضعی واحد رسیده باشد.

سالیوان افزود: آمریکا در مورد مساله هسته‌ای حکومت اسلامی با اتحادیه اروپا، به ویژه با این سه کشور اروپایی، در سطوح مختلف دولتی به صورت “فعالانه” در حال رایزنی است.

او گفت: «نمی‌خواهم پیش از به نتیجه رسیدن اعلام نظر کنم».

سالیوان در ادامه  گفت: رییس‌جمهوری طی این مدت با متحدان کلیدی آمریکا در اروپا و آسیا رایزنی کرده و تیم امنیت ملی ایالات متحده در حال همکاری با این کشورها است تا به «یک دستور کار بلندپروازانه» برسند.

او در ادامه  لغو منع سفر شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان‌نشین به آمریکا، لغو منع خدمت افراد تراجنسیتی در ارتش و پایان دادن به حمایت آمریکا از جنگ یمن را نمونه‌هایی از تصمیم‌های دولت بایدن دانست که بر مبنای ارزش‌های ایالات متحده اتخاذ شده‌اند.

سالیوان همچنین بر عزم دولت بایدن بر پاسخگو کردن روسیه نسبت به “گستره‌ای از فعالیت‌های مخربی که مرتکب شده” تاکید کرد و گفت از جمله این اقدامات می توان به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا، مسمو‌م‌سازی شهروندان کشورهای مختلف با استفاده از گازهای شیمیایی و هک کردن نهادهای فدرال آمریکا اشاره کرد.

او با اشاره به اینکه ایالات متحده در هر زمان و به هر شیوه‌ای که تشخیص دهد با اقدامات روسیه برخورد خواهد کرد گفت در همین حال واشنگتن در مسائلی که به منافع آمریکا مربوط است با مسکو همکاری خواهد کرد.

سالیوان گفت:  واشینگتن به همین منظور با متحدان منطقه‌ای خود، به ویژه ژاپن و کره جنوبی به رایزنی‌های نزدیک خواهد پرداخت.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پایان با اشاره به تصمیم آمریکا برای پایان حمایت خود از جنگ یمن گفت آمریکا در این زمینه دیپلماسی بسیار فعال‌تری را در پیش خواهد گرفت و این اقدامات را در هماهنگی با مسئولان بلندپایه عربستان سعودی و امارات انجام می‌دهد.