مشاور امنیت ملی کاخ سفید : چین باید اطلاعات درباره نخستین مبتلایان به کرونا را در دسترس قرار دهد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز «نگرانی عمیق» نسبت به گزارش بهداشت جهانی درباره منشاء کرونا در چین، از پکن خواست اطلاعات مبتلایان اولیه کرونا را در دسترس قرار دهد.

یکی از اعضای تیم سازمان بهداشت جهانی که ماه گذشته میلادی برای تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا به چین سفر کرده، گفته است، چین از ارائه اطلاعات خام مربوط به ۱۷۴ نفری که چین برای اولین بار از ابتلای آنها به ویروس کرونا در شهر ووهان خبر داده بود، خودداری کرده است.

در این بیانیه امده است که  ضروری است که این گزارش مستقل بوده و حکومت قادر نباشد در این گزارش دخل و تصرفی بکند.

وی گفته است، ما نگرانی‌های عمیقی داریم در خصوص نحوه انتقال یافته‌های اولیه تحقیقات کووید-۱۹ و همچنین فرایندی که برای استخراج این اطلاعات بکار گرفته شده است.

یکی از اعضای تیم سازمان بهداشت جهانی نیز در این باره  گفته است که پکن از ارائه اطلاعات دیگر مبتلایان نیز خودداری کرده و تنها موافقت کرده خلاصه‌ای از گزارش ابتلا به کرونا در کشور را تحویل این نهاد وابسته به سازمان ملل دهد.

بر اساس ادعای دولت چین، اولین موارد ابتلا به کرونا در شهر ووهان در دسامبر پارسال مشاهده شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که یکی از اعضای تیم سازمان بهداشت جهانی که ماه گذشته میلادی برای تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا به چین سفر کرده بودند، اعلام کرده است این کشور از ارائه اطلاعات خام مربوط به ۱۷۴ نفری که چین برای اولین بار از ابتلای آنها به ویروس کرونا در شهر ووهان خبر داده بود، خودداری کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز در ادامه  گزارش داد، دوایر دومینیک، کارشناس استرالیایی که همراه با تیم سازمان بهداشت جهانی به چین سفر کرده بود، اعلام کرده که پکن از ارائه اطلاعات دیگر مبتلایان نیز خودداری نموده و تنها موافقت کرده خلاصه‌ای از گزارش ابتلا به کرونا در کشور را تحویل این نهاد وابسته به سازمان ملل دهد.

بر اساس ادعای دولت چین، اولین موارد ابتلا به کرونا در شهر ووهان در دسامبر پارسال مشاهده شده است.

دومینیک گفته است از آنجا که تنها نیمی از ۱۷۴ نفری که برای اولین بار ابتلای آنها به کرونا گزارش شد در مرکز فروش محصولات دریایی شهر ووهان مبتلا به ویروس شده بودند، دریافت اطلاعات مربوط به آنها اهمیت زیادی دارد.

این متخصص استرالیایی گفت دسترسی به اطلاعات خام مربوط به مبتلایان اولیه بسیار مهم و تعیین‌کننده است، اما نمی‌داند چرا پکن از ارائه این اطلاعات سر باز می‌زند.

وی افزود، چین حجم بزرگی از اطلاعات را به تیم سازمان بهداشت جهانی تحویل داده، اما معلوم نیست چرا اطلاعات مربوط به اولین مبتلایان به کرونا را تحویل نمی‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که خلاصه اطلاعات دریافتی از چین قرار است هفته آینده منتشر شود.