مشاور بایدن اعلام کرد: برنامه موشکی ایران باید پیش از توافق هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان به نقل از جیک سالیوان، مشاور جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا ، برنامه موشکی ایران باید پیش از هرگونه توافق هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد.

سالیوان در ادامه گفته است که دولت جدید آمریکا می‌خواهد با بازگشت به توافق هسته‌ای و مجبور کردن تهران به پیروی از مفاد توافق اولیه، ایران را محدود و تحت کنترل قرار بدهد.

پیشتر نیز بایدن اعلام کرده بود در صورت التزام کامل ایران به تعهدات هستی خود، به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت؛ توافقی که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از آن خارج شده بود.

یادآوری می شود که حکومت  ایران بر اساس توافق هسته‌ای برخی فعالیت‌های اتمی خود را ۶ سال پیش  متوقف کرد اما در واکنش به خروج ایالات متحده از توافق مذکور در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم‌های سختگیرانه از سوی دولت پرزیدنت ترامپ، تهران به تدریج تعهدات اتمی خود را کاهش داد.

از هنگام خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ نه تنها تحریم‌های تعلیق شده علیه تهران دوباره به اجرا گذاشته شدند بلکه اقتصاد ایران به دلیل تحریم صادرات نفت و بلوکه شدن منابع مالی در خارج از کشور، شاهد سقوط ارزش پول ملی و افزایش بی‌سابقه گرانی‌ها بوده است.