مشاور جو بایدن: اگر دموکرات ها انتخابات آمریکا را ببرند، بایدن به معامله دیپلماتیک با رژیم ایران روی می آورد

یکی از مشاوران جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، به خبرنگاران اسرائیلی گفت که اگر بایدن پیروز شود، رفتار آمریکا با حکومت اسلامی ایران کاملا تغییر خواهد کرد و او از شیوه های دیپلماتیک برای حل اختلافات با رژیم ایران بهره خواهد گرفت.

یکی از مشاوران بایدن در امور خاورمیانه، به نام اهرون کیاک به خبرنگار روزنامه جروزالم پست گفت که بایدن برای رسیدن به توافق با حکومت ایران بر سر ادامه برنامه های اتمی، راه های دیپلماتیک را در پیش خواهد گرفت و از سیاست هایی که موجب رویارویی و درگیری می شود دوری خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ که چهار سال  پیش به زمامداری رسید، با اعلام خروج از برجام، سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفت تا حکومت ایران را به دور میز مذاکرات بکشاند و خامنه ای را به توافقی بکشاند که خطر اتمی شدن رژیم ایران را منتفی سازد. اکنون بایدن می گوید که او می خواهد به جای این سیاست، راه گفتگو و مسالمت را با حکومت ایران در پیش گیرد و از شیوه های دیپلماتیک برای حل این معضل استفاده کند.

جو بایدن ماه گذشته در یک سخنرانی انتخاباتی گفته بود که اگر به ریاست جمهوری برسد به برجام باز خواهد گذشت، که مفهوم آن، لغو تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران است.

این سیاست از جانب حزب دموکرات در حالی مطرح می شود که تحریم های اقتصادی و فشار مالی بود که خامنه ای را به اتخاذ سیاست “نرمش قهرمانانه” کشاند و در یک سال و نیم اخیر نیز احساس می شود که فشارهای حداکثری دولت ترامپ به نتیجه نزدیک می شود و وضع اقتصادی رژیم آنقدر بحرانی است که اگر وارد گفتگو با آمریکا نشود، ورشکستگی مالی قطعی خواهد بود.

ولی، مشاوران پرزیدنت ترامپ  سیاست بایدن را ساده لوحانه می نامند و بر این باور هستند که رژیم ایران، در نبود فشار آمریکایی، هرگز وارد مذاکراتی نخواهد شد که مفهوم و نتیجه آن ممکن است صرفنظر کردن از بخشی از قدرت نظامی و تهاجمی باشد.

این سیاست را علی خامنه ای در آخرین نطق خود به صراحت اعلام کرد و در توضیح این امر که چرا حاضر نیست با آمریکا وارد گفتگو شود گفت که هدف آمریکائیان تحمیل برخی محدودیت ها بر رژیم ایران است و بنابراین چه دلیلی دارد که نظام کنونی با پای خود به سلاخ خانه برود.

جو بایدن چند هفته پیش نیز توصیه کرده بود که ایالات متحده برخی تحریم های اقتصادی علیه حکومت ایران را برچیند تا رژیم بتواند با ویروس کورونا به صورت بهتری رویارویی کند. این سخنان، امید زیادی در دل رهبران حکومت ایران به وجود آورد که اگر بایدن پیروز شود، روابط آمریکا با ایران بکلی دگرگون خواهد گردید.

به گفته برخی آگاهان، همین امید است که موجب شده رژیم ایران به جای آن که دعوت ترامپ را برای ورود به مذاکرات بپذیرد، سیاست انتظار در پیش گیرد و امید داشته باشد که بایدن در انتخابات پیروز شود.