مشاور حسن روحانی هشدار داد : اگر واکسیناسیون کورونا تبعیض‌آمیز انجام شود، نارضایتی عمومی بزرگی به همراه می‌آورد

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی با ارسال نامه‌ای به او، خواهان راه‌اندازی وب‌سایتی برای رهگیری واکسن‌های وارداتی کورونا و اطمینان دادن به جامعه برای راه نیافتن واکسن به بازار قاچاق شد.

او در این نامه به  روحانی هشدار داده که اگر واکسیناسیون کورونا به صورت تبعیض‌آمیز اجرا شود، نارضایتی عمومی بزرگی ایجاد خواهد شد.

آشنا در ادامه نوشته که اولویت‌گذاری واکسیناسیون کرونا نیازمند تشکیل بانک اطلاعاتی سراسری شامل مشخصات بیماری‌ها و مشاغل است.

او در ادامه  پیشنهاد کرده است که سامانه‌ای حاوی تمام اطلاعات مربوط به تزریق واکسن کورونا راه‌اندازی شود تا مردم اطمینان پیدا کنند واکسن طبق پروتکل مشخص، بدون تبعیض و به شیوه‌ای اثربخش تزریق می‌شود.

به گفته آشنا، با راه‌اندازی این وب‌سایت به جامعه اطمینان داده خواهد شد که یک دوز واکسن هم به بازار قاچاق راه پیدا نخواهد کرد و هیچ راهی برای تقلب وجود نخواهد داشت.

آشنا  همچنین خواهان آن شد که اطلاعات مربوط به تزریق واکسن به افراد و اینکه هر استان، شهرستان و مرکز درمانی چه مقدار واکسن دریافت کرده در اختیار مردم قرار گیرد.

در این نامه،اطلاعات مربوط به خریداری واکسن از سوی شرکت‌های عمومی و خصوصی، تاریخ‌های واکسیناسیون هر گروه و آخرین تعداد ایرانیان واکسینه‌شده، دیگر اطلاعاتی است که آشنا خواستار اعلام آنها شده است.

آشنا همچنین خواهان ایجاد شدن امکانی برای رهگیری شماره سریال های واکسن‌های وارداتی شده تا بر اساس آن مشخص شود این واکسن‌ها به کدام کدهای ملی تعلق گرفته است.

پیشتر، محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، گفته بود که قرارداد خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکس منعقد شده است.

او همچنین اعلام کرده ایران در حال توافق برای خرید حدود چهار میلیون دوز واکسن از چین است.

دولت ایران هنوز برنامه خود برای اولویت تزریق واکسن کورونا را اعلام نکرده است. در کشورهایی که تزریق واکسن آغاز شده، کادر درمان افراد مسن و بیماران در اولویت دریافت واکسن بوده‌اند.

در همین حال نگرانی‌هایی درباره در اولویت قرار گرفتن مقام‌های حکومت ایران  و اعضای خانواده آنها برای تزریق واکسن مطرح شده است.

پیشتر نیز در مهر ماه ۹۹ ، در هنگام  تحویل ۱۵۰۰ واکسن آنفلوانزا به مجلس با انتقادهای گسترده ای در شبکه های اجتماعی روبرو شد.