مشاور دستیار امنیتی بهشتی، موسوی و هاشمی ادعا می کند که  رژیم ایران توسعه مناطق جنوب ایران را منوط به کشتار عرب‌ها کرده بود

محسن کنگرلو، یکی از نیروهای امنیتی عالی‌رتبه سابق ایران در ادامه افشاگری خود گفت  که در روزهای آغازین عمر جمهوری اسلامی ایران، سرمایه‌گذاری و توسعه مناطقی در جنوب این کشور را منوط به کشتن تعداد زیادی از عرب‌ها کرده بود.

شماری از  فعالان عرب در ایران با بازنشر مصاحبه گذشته کنگرلو و افشای چنین اقداماتی پس از گذشت ۴۰ سال را در چارچوب تسویه‌ حساب میان جناح‌های جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده اند.

محسن کنگرلو دستیار امنیتی بهشتی، موسوی و هاشمی در یک مصاحبه  جنجال برانگیز ویدیویی که  بلافاصله از سایت آپارات حذف شد و گفت: “احمد مدنی اولین استاندار خوزستان” پس از انقلاب ایران، به او گفته : “ما باید از این عرب‌ها اینقدر بکشیم، که اینها از ترسشون، “به اندازه”یک مو خلاف نکنند برای من. فقط عرب، فقط ما باید بکشیم. بعد که کشتیم و اینها سرکوب شدند، اونوقت توی منطقه عربی امکانات می‌گذاریم و خیلی طرح‌هایی داریم، جزیره مینو رو اینجوری بکنیم، اونجا رو اینجوری بکنیم».

کنگرلو با اشاره به اینکه «عرب‌ها را در آنجا “خرمشهر” جمع کرده بودند و خلق عرب درست کرده بودند و تظاهرات و …»، مدعی شد که با حکم  بهشتی رئیس دیوان عالی کشور و رئیس شورای عالی قضایی که بعدها به قوه قضائیه تغییر یافت، “برای تخلیه خرمشهر به آنجا فرستاده شده” و به دلیل سرکوب و کشتاری که از عرب های  منطقه کرده بود در انجام این ماموریت، مدنی به او پیشنهاد داده بود که معاون سیاسی او در منطقه شود.

منظور  کنگرلو از کشتار مردم عرب به دست مدنی، حمله نیروهای دولتی در ۳۰ می ۱۹۷۹ به هویت‌طلبان عرب در شهر خرمشهر است -عرب‌ها نام تاریخی محمره برای آن به کار می‌برند- در این حادثه خونین میان نیروهای مردمی به شدت از سوی نیروهای دولتی به فرماندهی مدنی سرکوب شدند. این درگیری‌ها در تاریخ سیاسی عرب‌ها در ایران با نام «چهارشنبه سیاه محمره “خرمشهر” شناخته می‌شود.

در این گزارش آمده است که احمد مدنی که در آن زمان خود را برای ریاست‌جمهوری و رقابت با سید ابوالحسن بنی‌صدر آماده می‌کرد، کوشید با کشتار و سرکوب مردم عرب، از خود تصویر یک قهرمان ملی را برای ایرانیان مرکزگرا بسازد که “جدایی‌طلبان” را سرکوب کرده است.

مدنی  روز چهارشنبه ۳۰ می ۱۹۷۹ با بسیج کردن گروه‌های مسلح نقابدار به مقر کانون فرهنگی شهر خرمشهر (محمره) و مقر سازمان سیاسی خلق عرب در این شهر حمله کرد. فرماندهی این نقابداران را محمد جهان‌آرا برعهده داشت که بعدها به فرماندهی سپاه پاسداران در این شهر رسید و در جنگ میان ایران و عراق کشته شد.