مشاور عالی امنیت ملی کاخ‌سفید:  گفتگوها با حکومت ایران به طور غیرمستقیم برقرار است باید دید تهران چه کار خواهد کرد  

جیک سالیوان، مشاور عالی امنیت ملی کاخ‌سفید، طی سخنانی در یک کنفرانسی خبری  اعلام کرد:  اگرچه مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا در زمینه برجام صورت نگرفته اما آمریکا به طور غیرمستقیم و از طریق شرکای اروپایی خود و دیگر کانال‌ها با ایران در تماس است.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران مذاکرات برجام یکی از چهره‌های کلیدی وزارت خارجه دولت باراک اوباما بود

وی در ادامه افزود:  کاخ‌سفید از طریق این گفتگوهای غیرمستقیم “موضع خود را برای ایران تبیین کرده و منتظر آن است که ببیند تهران چه خواهد کرد”.

سالیوان همچنین به خبرنگاری که انتقاد مایک پومپئو، وزیر خارجه سابق را درباره “برخورد جو بایدن با ایران از موضع ضعف در عراق” طرح کرده است ، گفت:   “اگر به تعداد حملات نیروهای مورد حمایت ایران در عراق در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نگاه کنید، آن وقت گمان می‌کنم پومپئو در موقعیتی قرار نگیرد که اجازه اظهارنظر در این باره داشته باشد. ما در حال پیگیری اهداف خود هستیم و به دنبال حل مساله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی هستیم”.

وی گفت: بازگشت به برجام به آسانی فشار دادن یک کلید نیست

همزمان  آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا نیز از سوی نمایندگان کنگره این کشور تحت فشار قرار گرفته تا درباره عملکرد واشنگتن برای حل مساله هسته‌ای حکومت ایران توضیح دهد.

یادآور می شود که جو بایدن، با وعده بازگرداندن ایالات متحده  به برجام،در انتخابات سال گذشته شرکت کرد اما از زمان ورود به کاخ‌سفید، عملی کردن این شعار را مشروط به بازگشت کامل رژیم ایران به تعهدات برجامی خود کرده است.

بلینکن در ادامه گفته است که  متاسفانه، حکومت ایران  از تعهدات خود بسیار فاصله گرفته… با این حال، ما آماده‌ایم و دیدید که به محض دعوت شرکای اروپایی‌مان برای جلسه مشترک با تهران ، گفتیم موافقیم اما این حکومت ایران  بود که گفت نه. بنابراین، توپ در زمین ایرانی ها  است که بگویند چه می‌خواهند بکنند”.

بایدن ماه گذشته نیز اعلام کرد که دولتش حاضر است با حکومت ایران و سایر طرف های برجام برای احیای آن وارد گفت و گو شود اما اتهران  این پیشنهاد را رد کرده است و می‌گوید آمریکا ابتدا باید تحریم ها را لغو کند تا این کشور حاضر به از سرگیری تعهداتش در برجام باشد. واشنگتن هم  در مقابل می‌گوید ایران ابتدا باید به طور کامل برجام را اجرا کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در این باره گفت: “ما هیچ مشوق یا حرکت یکجانبه ای برای آوردن ایران به میز مذاکره ارائه نخواهیم کرد. اگر برداشت ایرانی ها این است که در غیاب هرگونه تلاشی از سوی آنها برای از سرگیری پایبندی کامل به برجام، ما چنین کاری خواهیم کرد دچار سوء برداشت هستند.”