مشاور نامزد حزب دموکرات: «اگر بایدن پیروز شود، سفارت آمریکا را به تل آویو باز نمی گرداند»

جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده

یکی از مشاوران جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به خبرنگاران گفت که اگر وی بر پرزیدنت ترامپ پیروز شود و به ریاست جمهوری برسد، سفارت ایالات متحده در اسرائیل همچنان در اورشلیم باقی خواهد ماند و به تل آویو بازگردانیده نخواهد شد.

چنین امری برای اسرائیل بسیار مهم بوده، زیرا با گذشت ۷۲ سال از استقلال اسرائیل هنوز فقط چند کشور هستند که اورشلیم را به عنوان پایتخت این کشور پذیرفته اند و بقیه، شهر تل آویو را مرکز اسرائیل دانسته و سفارتخانه های خود را در آن شهر مستقر ساخته اند.

آنتونی بلینکِن مشاور جو بایدن، در سخنرانی برای اعضای شورای یهودیان طرفدار حزب دموکرات، با بیان این مطلب افزود که از نظر عملی و منطقی، شایسته نیست که بایدن در صدد برآید سفارتخانه را به تل آویو بازگرداند.

یهودیان ایالات متحده، انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را یک دستاورد سیاسی و نشان آن می دانند که پرزیدنت ترامپ به قول های خود نسبت به اسرائیل عمل کرده و باید مورد حمایت آنان قرار گیرد. ولی اکثر یهودیان ایالات متحده، به طور سنتی به دموکرات ها رای می دهند.

نکته دیگری در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، که مورد توجه اسرائیل قرار دارد، سیاست آینده جو بایدن، در صورت به دست گرفتن مقام ریاست جمهوری ایالات متحده می باشد.

محافل اسرائیلی و یهودیان ایالات متحده همچنین از این احتمال نگران هستند که اگر جو بایدن به ریاست جمهوری برسد، طرح صلح اسرائیلی – فلسطینی را که توسط رئیس جمهوری کنونی ارائه شده باطل سازد. فلسطینی ها و کشورهای عرب این طرح را مردود دانسته اند، ولی اکثریت قریب به اتفاق احزاب اسرائیل از آن استقبال کرده اند.

از دیدگاه اسرائیلیان، اگر بایدن بر ترامپ پیروز شود، به مفهوم پایان سیاست سختگیرانه ایالات متحده نسبت به رژیم ایران خواهد بود.

در حالی که پرزیدنت ترامپ برجام را بدترین توافق نامید و از آن خارج شد و تحریم ها را دوباره برقرار ساخت، پرزیدنت باراک اوباما عامل اصلی امضای برجام بود و یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار نیز پول نقد در اختیار رژیم ایران قرار داد، که نه تنها به تعرضات رژیم علیه ناوگان آمریکایی در خلیج فارس پایان نداد، بلکه دخالت های ماجراجویانه رژیم ایران در کشورهای منطقه و همچنین حمایت از ترور را تقویت بخشید و منافع کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل را سخت به خطر انداخت.