مشاور نخست‌وزیر کانادا:  پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، دیگر آسمان تهران امن نیست

رالف گودیل، مشاور نخست‌وزیر کانادا در گفت‌وگویی با شبکه کانادایی سی‌بی‌سی،  درباره پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران گفت: با توجه به این‌که جمهوری اسلامی نتوانسته یک تحقیق شفاف و کامل در این مورد ارائه دهد، این اتفاق می‌تواند بازهم در حریم هوایی ایران رخ دهد.

گودیل افزود: «همین حالا پرواز در آسمان تهران امن نیست، زیرا چیزی که در هشتم ژانویه اتفاق افتاد می‌تواند فردا هم رخ دهد، زیرا عوامل اصلی هنوز پابرجا هستند».

او تاکید کرد کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی همه گزینه‌ها را، از جمله تحریم مقامات ارشد ایران به دلیل نقض حقوق بشر تحت قانون مگنیتسکی این کشور، در نظر می‌گیرد.

مشاور نخست‌وزیر کانادا در ادامه گفت: «جمهوری اسلامی برای روایتی که خود آن را ساخته و ارائه می‌کند هیچ سندی نشان نمی‌دهد».

گودیل گزارش ایران را «فهرستی ساده از نتیجه‌گیری‌» هایی دانست که برای بسیاری، از جمله خانواده‌های قربانیان، شک‌برانگیز شده است.

در همین رابطه، حامد اسماعیلیون از خانواده جان باختگان هواپیمای اوکراینی خطاب به شورای شهر تهران که گفته بودند برای کشته شدگان این حادثه بنای یادبود می سازند: بنای یادبود نمی خواهیم، فقط دهانتان را ببندید!

اسماعیلیون،  سخنگوی خانواده‌ کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، در ادامه افزود:  «ما از شما نه بنای یادبود می‌خواهیم نه اسم خیابان.. نه درخت…نه میدان …و نه پارک می خواهیم.مردم خودشان نهال غرس کردند،بوته کاشتند،شمع روشن کردند و خواهند کرد.مردم کتک خوردند رنج کشیدند،دادگاهی شدند به زندان رفتند.

او در ادامه گفته است: آن چه از شما میخواهیم از انجامش ناتوانید.ما فقط از شما می‌خواهیم دهانتان را ببندید. دهانتان را ببندید تا عاقبت روزی در یک دادگاه بین المللی و بی طرف ملاقات تان کنیم.