مشاور نزدیک نتانیاهو : «روسیه به درخواست اسرائیل فروش اسلحه به ایران را محدود کرده است»

یکی از مشاوران نزدیک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ادعا کرد که دولت روسیه، به درخواست نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، فروش جنگ افزار به حکومت اسلامی ایران را متوقف ساخته است. این ارزیابی هنوز با واکنش هیچیک از مقاماتی که به طور مستقیم به این گونه مسائل رسیدگی می کنند، روبرو نشده است. فردی که این سخنان را در دیدار با خبرنگاران بیان داشت، اریئل بولشتین نام دارد که حقوقدان است و مشاور نخست وزیر در امور مهاجرانی است که از اتحاد شوروی پیشین به اسرائیل آمده‌اند.

اریئل بولشتین ادعا کرد که جمهوری فدرال روسیه هیچ گونه جنگ افزاری در اختیار دشمنان اسرائیل قرار نداده که بتواند تهدیدی برای موجودیت اسرائیل پدید آورد.

این حقوقدان همچنین ادعا کرد که دولت روسیه به درخواست نخست وزیر اسرائیل از فروش چند نوع جنگ افزار بسیار خطرناک به حکومت اسلامی ایران خودداری ورزیده است. احتمال دارد اشاره او به فروش سامانه ضد موشکی «اس۳۰۰» باشد که روسیه سالیان دراز به علت تحریم های بین المللی علیه حکومت ایران، از تحویل دادن آن خودداری کرد، ولی سال گذشته چنین سامانه ای به ایران تحویل داده شد و رژیم ایران با کپی کردن آن کوشید سیستم های مشابهی ایجاد کند.

در گزارش های پیشین آمده بود که میان نتانیاهو و پرزیدنت پوتین دوستی صمیمانه ای برقرار است و نخست وزیر اسرائیل چندین بار با رئیس جمهوری روسیه دیدار داشته است.

ارتش روسیه، تا حدود زیادی دست ارتش اسرائیل را برای جلوگیری از استقرار دائمی سپاه قدس در سوریه باز گذاشته، ولی در همان حال برخی درخواست های اسرائیل را رد کرده است.