مشاور نظامی خامنه‌ای در سپاه پاسداران : دولت بایدن ادامه دهنده سیاست خارجی ترامپ است

پاسدار حسین دهقان، در گفت‌وگو با روزنامه “گاردین” از سیاست های دولت  جدید آمریکا ابراز نومیدی و ناخرسندی کرد و گفت  که در مناقشه هسته‌ای دولت بایدن همچنان از “ترامپیسم” پیروی می‌کند. وی سیاست احیای گام‌به‌گام برجام را رد کرده و گفته است که آمریکا باید در گام نخست‌ تحریم‌ها را لغو کند.

دهقان که مشاور نظامی  خامنه‌ای است، در دولت پیشین ایران هدایت وزارت دفاع را برعهده داشت.

وی در ادامه  گفته است که دولت جدید آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرده و همچنان مانع از فروش نفت و دسترسی ایران به عواید ناشی از صدور نفت می‌شود.

پاسدار دهقان  در بخشی از مصاحبه خود گفته است که حکومت ایران  در حال حاضر در تدارک “اقداماتی تلافی‌جویانه” برای وادار ساختن آمریکا به بازگشت به دیپلماسی است.

در این خبر امده است که  ترجمه متن مصاحبه حسین دهقان توسط خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” نیز منتشر شده است. در متن فارسی این مصاحبه اشاره‌ای به تهدید حسین دهقان نشده است.

مشاور نظامی خامنه‌ای در مصاحبه خود پیشنهاد وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر احیای گام‌به‌گام توافق هسته‌ای را رد کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که آمریکا حاضر است با رفع برخی از محدودیت‌های مالی، زمینه بازگشت به تعهدات برجامی را فراهم سازد. آمریکا در ازای این اقدام خود از ایران درخواست کرده است که به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بماند.

وی در ادامه  چنین پیشنهادی را رد کرده و تاکید کرده است که آمریکا در موقعیتی نیست که برای ایران شرط تعیین کند.

مشاور نظامی خامنه‌ای گفته است که حکومت ایران ، در صورت عدم تغییر در مشی و رویکرد دولت آمریکا در زمینه تحریم‌ها، از روز ۱۹ فوریه، برای حضور و نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محدودیت‌هایی اعمال خواهد کرد.

پاسدار دهقان همچنین تاکید کرده است که دولت جدید آمریکا باید ضمن رفع تحریم‌ها به ایران تضمینی دهد که خروج مجدد آن کشور از توافق هسته‌ای را ناممکن سازد.

وی  مدعی شده است که پیروزی او در انتخابات سال ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ایران به معنای افزایش نقش نظامیان در سیاست نخواهد بود.

باید یادآور شد که حسین دهقان به علت فعالیت‌هایش در لبنان و به اتهام حمایت از فعالیت‌های تروریستی در فهرست افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.