مشاور وزیر بهداشت:  «کسانی که از پدیده کودک همسری انتقاد می کنند مزخرف می گویند»

محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت حکومت در یگ گفت‌وگوی تلویزیونی در انتقاد از کودک همسری یا ازدواج افراد زیر سن قانونی را «مزخرفات» خواند و گفت: «زن از زمانی که تخمدانش فعال می‌شود تا زمانی که تخمدانش دیگر فعال نیست می‌تواند باردار شود … ایران قانون وضع کرد و ۱۳ سالگی را مبنا قرار داد».

وی افزود:  به محض این که آن نشانه‌ها در او پیدا شد ایشان شده است خانم  و با ادبیات بدور از رفتار اجتماعی  انتقادها علیه خود را «حرف مفت» دانست و گفت : « به من که این همه برو بیای علمی در دنیا دارم بگویند (طرفدار) کودک همسری و از این مزخرفات قابل قبول نیست».

او پیشتر نیز  گفته بود، «بهترین و زیباترین بارداری‌ها از نظر علمی در سنین زیر ۲۰ سال است. ولی ما کاری کردیم که بگوییم زیر ۲۰ سال که بچه است، مبادا ازدواج بکند!»

هرچند کودک همسری مصداق خشونت علیه دختران و در عین حال کودک آزاری ‌است، آمارها در ایران نشان از افزایش سالانه آن در کشور دارد.

به گزارش مرکز آمار ایران، یک مورد ازدواج دختر بچه کمتر از ۱۰ سال و هفت هزار و ۲۳ مورد ازدواج دختران بین ۱۰ سال تا ۱۴ ساله در سه ماه نخست امسال در ایران به ثبت رسیده است.

مرکز آمار در گزارشی از  “وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران”  به تولد ۳۴۶ نوزاد در بهار امسال که مادران آنها کمتر از ۱۵ سال داشته‌اند اشاره و گفته است که  ۱۶ هزار نوزاد نیز از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله به دنیا آمده‌اند.

در قانون فعلی ازدواج در ایران حداقلی برای سن ازدواج مشخص نشده ‌است، و به همین دلیل ازدواج کودکان در زیر سن قانونی به صورت رسمی در کشور ثبت می‌شود.

معصومه ابتکار معاون روحانی نیز  در واکنش به رد لایحه ممنوعیت “کودک‌-همسری” در کمیسیون مجلس گفت اگر ۱۳ سال مناسب ازدواج است بر این اساس در این سن کودکان ۱۳ ساله می‌توانند رای بدهند و گواهینامه بگیرند.

او افزود: «در آماری که امروز براساس مطالعات مراکز مختلف داریم میزان طلاق و دیگر آسیب‌ها در کودک همسری می‌تواند افزایش پیدا کند، بنابراین باید با دقت بیشتر از طرف مجلس مورد بازنگری قرار گیرد».

لایحه ممنوعیت کودک‌-همسری در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به دلیل “مخالفت مراجع” رد شد.