مشاور پزشکی خامنه ای نیز در نامه ای به روحانی خواستار گشایش هرچه زودتر اماکن دینی شد

با آن که پزشکان و کارشناسان می گویند که مساجد و اماکن عمومی و زیارتگاه ها می تواند یکی از مراکز اصلی انتقال ویروس کورونا و شیوع آن بین افراد باشد، از تهران خبر رسید که خامنه ای و روحانیون حکومتی تحت فرمان او، بر فشار خود بر حسن روحانی افزوده اند که هر چه زودتر اماکن نیایشی را باز کند. 

علیرضا مرندی مشاور خامنه‌ای در امور پزشکی، نامه ای خطاب به روحانی از جمله نوشت: مساجد و حرم‌ها را هر چه زودتر باز کنید.

حسن روحانی سه روز پیش گفته بود امیدواریم از نیمه اردیبهشت به بعد کاری کنیم که مردم بتوانند از اماکن مقدسه استفاده کنند. چرا که بازگشایی اماکن مقدس از دغدغه های مهم دولت است. روحانی فاش ساخت که تصمیم اولیه دولت آن بود که مساجد و مراکز مذهبی تا پایان اردیبهشت ماه بسته بماند، ولی زیر فشار روحانیون، این تصمیم را دو هفته جلو انداخت.

علیرضا مرندی، مشاور خامنه ای در ادامه پیام خود به روحانی نوشت: «‌از آن‌جا که احتمال انتقال بیماری کرونا از این طریق در قیاس با سایر مصادیق بسیار کمتر است، بهتر است  از همین روزها حداقل صحن‌های حرم مطهر و مساجد را با رعایت شرایط بهداشتی و فاصله‌گذاری به روی مردم مومن باز کنند».

روحانیون حکومتی نیز در اعتراض به تصمیم روحانی از جمله گفته بودند: چگونه است که مغازه ها و پاساژها را بار می کنید، ولی مساجد را که مراکز شفابخشی نیازمندان است بسته نگاه می دارید!

مرندی از چهره‌های نزدیک به علی خامنه‌ای و پزشک مخصوص اوست که از اعضای حلقه مشاوران رهبر جمهوری اسلامی در زمینه مسائل بهداشت و درمان کشور به شمار می‌رود. 

همزمان غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نیز گفت مساجد و اماکن مذهبی را می‌توان مانند بازار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ماه رمضان باز کرد.