مشهد در وضعیت فوق قرمز قرار گرفت، مسئولان حکومتی از پیش می دانستند اما در این باره کاری نکردند

شبکه ایران اینترنشنال با انتشار سندی درباره بحرانی شدن وضعیت مشهد نوشته است که فریدون نوحی، نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت حکومت برای مقابله با کورونا در استان خراسان رضوی، در نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت هشدار داده است که مسائلی چون«‌وجود جمعیت سیال زائر در مشهد با بیش از ۵۰۰ هزار نفر در روز» و رشد «خارج از ضابطه حاشیه‌نشینی» در این شهر، آن را در همه‌گیری جهانی کرونا «مستعد بحران»‌ کرده است.

فریدون نوحی در این نامه تاکید کرده «‌هرگونه غفلت، ناهماهنگی… یا نقص در فرآیندهای بهداشتی و درمانی» می‌تواند مشهد و استان خراسان رضوی را با «‌فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر روبرو کند».

در این گزارش آمده است که تقریبا یک ماه پس از این هشدار، طبق گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت ایران، وضعیت مشهد از نظر ابتلا به کرونا کماکان قرمز است.

نوحی در نامه اش به وزیر بهداشت که پیش از شروع ماه محرم نوشته شده، درباره خطر گسترش ویروس در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری‌ها هشدار داده شده است.

در این نامه به مجموعه‌ای مشکلات در مبارزه با بیماری کرونا از جمله افزایش «مرگ‌های در منزل بیماران غیر کرونایی» نیز اشاره شده است.

نماینده وزارت بهداشت در این باره نوشته که پس از شیوع کرونا، «شانس مردم در استفاده از خدمات پزشکی غیر کرونایی ارزان دولتی از بین رفته و موجب عدم مراجعه مردم جهت مداوای بیماران غیر کرونایی به مراکز درمانی شده و در نتیجه موجب افزایش مرگ‌های در منزل به شکل معناداری در شهر مشهد» شده است.

او در این نامه به نبود  اعتبارات کافی برای حمایت از کادر درمان که «باعث نارضایتی در پرسنل و ایجاد شکاف بین آنها و مسئولان اجرایی» اشاره کرده است.

پیشتر نیز  گزارش‌های متعدد دیگری درباره فروپاشی کادر درمان در صورت تداوم بحران کرونا و نارضایتی‌ آنها از نبود مشوق‌های دولتی در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

علی بیرجندی‌نژاد، رییس سازمان نظام پزشکی مشهد، نیز روز یکم شهریور ماه در اشاره به وضعیت بحرانی کادر درمان در این شهر گفته بود: «بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای سازمان نظام پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند».