مشکل برپایی دولت آینده اسرائیل همچنان ادامه دارد و نسبت به دور سوم انتخابات ابراز نگرانی می شود

با آن که رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر خارجه او اعلام داشته اند که به نیویورک می روند تا در مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشته باشند، این بار جای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل سخت خالی خواهد بود. نتانیاهو با مشکل بزرگ برپایی کابینه آینده اسرائیل، پس از انتخابات روز سه شنبه (سه روز پیش) روبرو می باشد و ممکن است ناچار گردد کرسی نخست وزیری را ببوسد و کنار گذارد.

صرفنظر کردن از انجام نطق سالیانه در مجمع عمومی، و حتی صرفنظر کردن از دیدار با رئیس جمهوری ایالات متحده، نشان می دهد که تا چه نتانیاهو به وخامت وضع خود آگاه است و باید برای آن که در قدرت بماند، همانند یک شعبده باز ترفندهایی بزند که موثر افتد و کرسی را برای او همچنان حفظ کند.

بنیامین نتانیاهو، با آن چهره نسبتا جوان و آن قدرت کلام، که کسی در اسرائیل به پایش نمی رسد، و تسلط شگرف انگیزی که به زبان انگلیسی دارد، و قدرتی که در اداره کردن کشور نشان داده، در انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم، دریافت که از محبوبیت او کاسته شده و افراد بیشتری هستند که از سیاست داخلی او خشنود نیستند و پرونده های فساد مالی که علیه او تشکیل شده، طعم خوشی ندارد و باید به آن ها رسیدگی شود و واقعیات روشن گردد.

به دنبال شمارش نود و نه و نیم درصد آراء در کشور، نتانیاهو نه تنها یک کرسی از دست داده را باز نگرفت، بلکه یک کرسی دیگر را نیز از دست داد و به ۳۱ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی پائین آمده است و این در حالی که حزب آبی و سفید یک کرسی بیشتر به دست آورده و به ۳۳ کرسی رسیده است.

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که در چنین وضعی، جناح میانه و چپ اسرائیل، اگر حزب لیبرمن نیز به آن بپیوندد، و یک حزب تعصب گرای مذهبی نیز در آن شرکت کنند، می تواند یک دولت کاملا قوی به وجود آورد و حزب لیکود را کاملا کنار گذارد.

احزاب تعصب گرای مذهبی در امور سیاسی دخالت چندانی ندارند و بیشترین هدف آن ها تامین نیازهای قشر مذهبی اورتودوکس و بودجه های بیشتری برای خدمت آموزشی و رفاهی آن ها می باشد و این جناح حاضر است به هر دولتی بپیوندد که همه این بودجه ها و یا بخش اعظم آن را تامین کند.

ولی این راه حل نیز آسان نیست و همزیستی بین یائیر لپید و اویگدور لیبرمن با مذهبیون اورتودوکس آسان به نظر نمی رسد، زیرا هر دوی این سیاستمداران، خواهان لغو همه مزایایی می باشند که به قشر اورتودوکس مذهبی داده می شود. این اختلاف نظر، به ویژه در مورد خدمت نظام وظیفه جوانان اولترا اورتودوکس یهودی می باشد.

اویگدور لیبرمن گفته است که تنها روز یکشنبه (دو روز دیگر) حاضر است بگوید که آیا به ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس خواهد پیوست. ولی آشنایان امور سیاسی به شدت ابراز نگرانی می کنند که کشور دوباره به بن بست برسد و به ناچار، انتخابات عمومی دیگری در راه باشد.

اکنون چشم امید به پرزیدنت روبی ریولین مقام ریاست جمهوری دوخته شده که رهبران دو حزب بزرگ کشور را متقاعد سازد که دست همکاری بدهند و اختلافات را برطرف سازند و بتوانند یک دولت قوی تشکیل دهند که در راه پیشبرد کشور گام های بلند بردارد.

آگاهان سیاسی می گویند که اکنون مسؤولیت بزرگی بر دوش سران دو حزب بزرگ نهاده شده که به شیوه ای با هم کنار آیند و کشور را از بحران رها سازند. تحلیلگران هشدار می دهند که اگر حزبی حاضر به کنار آمدن نباشد و کشور را به انتخابات دوباره بکشاند، در رای گیری بعدی، با خشم مردم روبرو شده و ممکن است جایگاه کنونی خود را از دست بدهد.

یک دیدگاه

  1. بنا بر نظریه تنازع برای بقای داروین….. اسرائیلیها وقتی به تعاون و همکاری می رسند که دشمن مشترک و قوی داشته باشند.. نتانیاهو باید جنگی راه بیندازد تا تعاون و اتحاد اسرائیلیها را ایجاد کند……….در غیر اینصورت تنازع برای بقا در بین خودشان تشدید میشود

Comments are closed.