مشکل سیاسی اسرائیل در مسیر پایان گرفتن است و دولت آینده بزودی معرفی می شود

یائیر لپید (راست) رهبر حزب “یش عاتید” و اویگدور لیبرمن رهبر “ییسرائیل بیتینو” دو مخالف اصلی ادامه نخست وزیری نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس رهبران دو حزب لیکود و آبی و سفید موافقت کردند که دولت آینده راه خود را آغاز کند و آئین تحلیف وزیران روز چهارشنبه آینده انجام گیرد و از آن پس دولت جدید کار خود را آغاز کند.

این توافق پس از یک سال و اندی بحران سیاسی در اسرائیل به دست آمده و تا دیروز این خطر وجود داشت که به دور چهارم کشیده شود.

در توافق پیشین گفته شده بود که نخست وزیری در هجده ماه نخست به نتانیاهو سپرده شود و یک سال و نیم پس از آن، به گانتس انتقال یابد که جمعا دوره نخست وزیری را به سه سال می رساند و این در حالی که معمولا این دوره چهار سال است.

اکنون بعید نیست که دو طرف به توافق برسند که یک سال به دوران فعالیت کابینه ای که قرار است برپا گردد، افزوده شود.

همچنین تغییرات دیگری نیز در توافق نامه داده خواهد شد که تا حدودی رضایت دیوان عالی کشور نیز به دست آید.

در روزهای اخیر جناح اپوزیسیون اسرائیل، نتانیاهو را هدف شدیدترین انتقادات گزنده قرار داده بود. این انتقادها، بیشتر از جانب یائیر لپید رهبر حزب یش عاتید بیان می شد که یکی از چهار تن پایه گذاران حرب آبی و سفید بود، ولی از همان روزهای نخستین می گفت که حاضر نیست با نتانیاهو به دور میز هیات دولت بنشیند. او در هفته های اخیر نیز دو رشته تظاهرات علیه نتانیاهو، در تل آویو برگزار کرد.

هنوز مراحل تصویب قوانینی که برای برپایی دولت آینده ضروری است، با انجام نرسیده است.

پس از انجام این کار، قرار است ۶۱ تن از ۱۲۰ نفر اعضای پارلمان اعلام دارند که حاضرند به دولت آینده رای اعتماد دهند و آنگاه مقام ریاست جمهوری رسما نتانیاهو را مامور برپایی کابینه خواهد ساخت