مشکل سیاسی – امنیتی در برابر اسرائیل: چگونه می توان حزب الله لبنان را مهار کرد و تعرضات را متوقف ساخت؟

در رایزنی های نظامی – امنیتی – سیاسی اسرائیل، این بحث جریان دارد که مشکل تعرضات حزب الله علیه مردم این کشور را چگونه می توان یک بار و برای همیشه حل کرد – ولی تصور می رود، تا هنگامی که حکومت اسلامی ایران همه نیازهای تسلیحاتی و پولی حزب الله را تامین می کند، و دولت مرکزی بیروت ضعیف تر از آن است ه بتواند این گروه را مهار کند، مشکل فتنه گری های حزب الله علیه اسرائیل حل نخواهد شد.

مقامات ارتش اسرائیل امروز (سه شنبه) گفتند “تا هنگامی که اطمینان حاصل نشود که حزب الله از تلافی جویی نسبت به اسرائیل، به خاطر هلاکت یکی از فرماندهانش در حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق دست برندارد، آماده باش ارتش اسرائیل در شمال کشور ادامه خواهد یافت.

قرار است حسن نصرالله شامگاه امروز دوباره سخنرانی کند و احتمال می رود که به این موضوع نیز اشاره ای داشته باشد.

از یک سو ارتش اسرائیل مایل نیست که آماده باش در مرزهای شمالی برای یک مدت طولانی ادامه یابد، و از دیگر سوی، نمی توان امنیت مردم شمال اسرائیل را به حسن نیت گروه تروریستی وابسته به رژیم ایران موکول ساخت.

برخی کارشناسان امور میگویند که در واقع، حزب الله لبنان است که ابتکار عمل را به دست دارد و قواعد بازی را تعیین میکند.

نصرالله ماه گذشته در یک سخنرانی گفت که از این پس قواعد بازی تغییر خواهد یافت و اگر به گفته او تعرضی از جانب اسرائیل علیه لبنان صورت گیرد، حزب الله آن را بی جواب نخواهد گذاشت.

در عین حال نصرالله می داند که اگر به تعرضی علیه اسرائیل دست بزند و یا در صدد انتقام جویی برآید، به شدت لطمه خواهد خورد و از این رو ممکن است تهدیدهای حزب الله در چارچوب لفظی باقی بماند. ولی اسرائیل به طور اصولی هر تهدیدی را جدی می گیرد.

ظاهرا در شرایط کنونی لبنان، که بحران اقتصادی در آن کشور به شدت ادامه دارد، و در اعتراض های مردمی، از حزب الله خواسته شده که از تعرض و فتنه گری دست بردارد، و همچنین در وضعی که ایالات متحده و کشورهای اروپایی به شدت فشار می آورند که حزب الله عملیات تعرضی خود را مهار کند و اسلحه خود را کنار بگذارد، احتمال دارد که نصرالله به ماجراجویی تروریستی علیه اسرائیل دست نزند، و یا عملیات تلافی جویانه اش در ابعاد بسیار محدود باشد که اسرائیل ناچار به یک واکنش کوبنده نشود.

ممکن است مطالبی که حسن نصرالله در سخنرانی امشب خود مطرح خواهد ساخت، تا حدودی نشان دهد که حزب الله به چه سویی می خواهد برود.

مسلما، سرکرده حزب الله این هشدار وزیر دفاع و امیران ارتش اسرائیل را در نظر خواهد داشت که اگر تعرضی علیه اسرائیل صورت گیرد، لبنان دچار خسارات زیربنایی بسیار عمده خواهد شد.