مصطفی الکاظمی هشدار داد : نمی‌گذاریم  آزادی و امنیت عراق توسط سلاح های ارسالی حکومت ایران به شبه نظامیان به خطر افتد

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در گفتگو با خبرگزاری رسمی بغداد گفت که اجازه نمی‌دهد کسی با تسلیحات غیرقانونی آزادی، امنیت و اطمینان شهروندان عراقی را تهدید کند.

الکاظمی با تاکید بر اینکه او یک نخست‌وزیر مستقل است و به هیچ جریان سیاسی وابسته نیست، گفت که عراق در یک دو راهی قرار گرفته و او آماده است ماموریتش را به سرانجام برساند.

او افزود:  «ما فرصت پیروزی و بازگرداندن اطمینان ملت به حکومت عراق را داریم.»

نخست‌وزیر عراق گفت: «ماموریت اصلی دولت من، به عنوان یک دولت استثنایی، برگزاری انتخابات پیش از موعد است. دولت من نتیجه یک جنبش مردمی، درخواست مرجعیت و نیروهای سیاسی خواهان تغییر است».

او در ادامه افزود: «از سال ۲۰۰۳ به این سو دولت‌ها دایما دوره انتقالی را به یک دوره پایدار تبدیل کرده‌اند و این موضوع سبب ناکارآمد شدن سازوکار انتخابات شده است. ما هم اینک بر سر یک دوراهی قرار داریم و کاملا آماده هستیم که ماموریت تاریخی که به ما محول شده را انجام دهیم.»

الکاظمی گفت: «ما فرصت یک پیروزی و بازگرداندن اطمینان ملت به حکومت و ساختار سیاسی و سازوکارهای دموکراتیک از طریق برگزاری یک انتخابات سالم و عادلانه که ثبات کشور را در پی داشته باشد، داریم».

ارتش عراق نیز در واکنش به تهدید مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق از سوی پیکارجویان اهل الحق وابسته به حکومت ایران  اعلام کرد که یک میلیون و هشتصد هزار نیروی نظامی گوش به فرمان نخست‌وزیر هستند.

در همین رابطه، منابع خبری العربیه گزارش دادند که دستور بازداشت،  ابوعلی العسکری یکی از رهبران پیکارجویان حزب‌الله عراق صادر شده و سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که یک میلیون و هشتصد هزار نیروی نظامی برای محافظت از امنیت کشور و پیگرد نیروهای قانون‌گریز مستقیما از مصطفی الکاظمی دستور می‌گیرند.

العربیه نیز چند روز پیش اعلام کرد که  به سندی دست یافت که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.

به گزارش منابع خبری العربیه ، این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند.

در ادامه این خبر آمده است که  اعترافات حسام الزیرجاوی از اهالی شهرک صدر یکی از بازداشت‌شدگان ، می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.

گفته شده است که عصائب اهل الحق به دولت عراق مهلت داده بودند که  یکی از پیکارجویان این گروه شبه‌نظامی که به اتهام مشارکت در حمله موشکی در بازداشت است را آزاد کند اما مصطفی الکاظمی به شخصیت‌های سیاسی عراق اطلاع داد که با آزادی متهمان حمله موشکی کاملا مخالف است و ضمن محکوم کردن تهدیدهای شبه‌نظامیان عصائب، منتظر نتایج تحقیقات و حکم قاضی دادگاه می‌ماند.

مصطفی الکاظمی در این باره گفته بود: «امنیت عراق امانتی است که روی دوش ما قرار گرفته و ما وارد ماجراجویی نخواهیم شد … ما در سکوت و آرامش برای بازگرداندن اعتماد ملت، نهادهای امنیتی و ارتش به حکومت تلاش کردیم، پس از آنکه به دلیل ماجراجویی قانون‌گریزان این اعتماد مخدوش شده بود … در کمال آرامش خواستار خودداری از درگیر کردن کشور با یک ماجراجویی بی‌فایده دیگر کردیم، اما در صورت لزوم برای رویارویی جدی آماده‌ایم.»