مصطفی میرسلیم:اسناد مربوط به رشوه ۶۵ میلیاردی دوران شهرداری محمد باقر  قالیباف به دستگاه قضایی ارائه شد

مصطفی میرسلیم، نماینده اصولگرای مجلس، اعلام کرد: اسناد مربوط به رشوه ۶۵ میلیاردی برای انجام نشدن تحقیق و تفحص پیرامون فساد دوران شهرداری محمد باقر  قالیباف را به دستگاه قضایی ارائه داده است.

مصطفی میرسلیم، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، گفت:  من از ریاست کمیسیون اصل نود انصراف داده ام چون با “طرز کار هیات رئیسه مشکل” دارم و بارها هم “به آنها تذکر” داده ام.

میرسلیم افزود: « در انتخاب هیات رئیسه فعالیت‌هایی پیش از  مجلس انجام گرفت و منجر به انتخاب چنین هیات رئیسه‌ای شد».

این  یکی از اولین اختلافات میان جناح‌های اصولگرا در مجلس یازدهم است.

حسن روحانی نیز پیش تر  در جریان پیکار انتخاباتی با قالیباف، گفته بود: شما و دوستانتان ساختمان های مجللی در تهران  گرفتید بگویید  با پول مردم چکار کردید؟ آقای قالیباف اگر سال ۸۴ مردانگی نکرده بودم، شما اینجا نبودید.

اسحاق جهانگیری نیز پیشتر در همین مناظره گفت:  شما بیشترین تخلفات مالی را در کشور انجام دادید.شما با املاک مردم چه کردید؟۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اموال مردم را بخشیدید. آپارتمان ۲ میلیارد تومانی را ۲۰۰ میلیون تومان بخشیدید. مجلس خواست تحقیق و تفحص کند رفتید لابی کردید و جلویش را گرفتید. چرا جلوی تحقیق و تفحص از شورای شهر را گرفتید؟ چرا کسی که افشا کرد را ۳ ماه در سلول انفرادی انداختید.

میرسلیم در ادامه گفت: «اسنادی که دارم نشان می‌دهد رایزنی‌هایی پشت پرده صورت گرفته که این تحقیق و تفحص، انجام نشود و رد شود» به گفته مصطفی میرسلیم، حدود ۴۰۰ تحقیق و تفحص در مجلس پیشین “دهم” انجام شده، اما فقط تعداد کمی از آنها به نتیجه رسیده است.

پرونده فساد در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی، قطور و میلیاردی است. اواخر آذرماه سال ۹۶ نتایج یک پژوهش در مدیریت شهری تهران از “۳۶ منشأ فساد” در شهرداری پایتخت ایران خبر داد.

یاشار سلطانی، مدیر مسئول سایت “معماری نیوز” نیز در شهریور سال ۹۵ نیز اسناد جنجال‌برانگیز واگذاری “املاک نجومی” در دوران ریاست قالیباف بر شهرداری تهران را منتشر کرد و موضوع فساد در این نهاد را هر چه بیشتر به سطح افکار عمومی کشاند. این افشاگری به واگذاری چند هزار میلیاردی املاکی به برخی مدیران شهری و شماری از اعضای شورای شهر وقت تهران در دوره شهرداری قالیباف اشاره داشت.

پس از این  افشاگری‌ها، یاشار سلطانی ، برای حدود دو ماه به زندان افتاد. آن زمان بسیاری از مقام‌های دیگر شهرداری و اعضای شورای شهر نیز بارها از “تخلف‌ها” و “ناکارآمدی‌های” آن دوره پرده برداشته‌ بودند.