مطالعات افکار سنجی ایرانیان “گمان “اعلام کرد : آخرین نظرسنجی، نشان می دهد که  ۷۲ درصد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند

بر اساس نتایج نظرسنجی نهایی گروه مطالعات افکار سنجی ایرانیان (گمان) میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری حدود ۳۰ درصد یعنی بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون نفر برآورده شده است.

گروه مطالعات افکار سنجی ایرانیان گفته است :  ۷۲ درصد گفته اند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند و ۲۲ درصد نیز گفته‌اند که قطعا شرکت می‌کنند. ۶ درصد هم گفته‌اند هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

در این نظرسنجی آمده است که ۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی آزاد نبودن انتخابات در جمهوری اسلامی، ۷ درصد رد صلاحیت نامزدها، و ۵ درصد عملکرد ضعیف دولت حسن روحانی را دلیل رای ندادن ذکر کرده‌اند. یک درصد به دلیل کرونا و ۲۰ درصد نیز به دلایل دیگر رای نمی‌دهند.

گمان در ادامه گفته است : ۶۳ درصد از افراد انگیزه خود از شرکت در انتخابات را «حمایت از نظام و رهبری» و ۲۲ درصد «استفاده از حق رای و حفظ جمهوریت نظام» اعلام کرده‌اند. ۱۰ درصد نیز گفته‌اند که از روی اجبار و برای خوردن مهر در شناسنامه‌شان رای می‌دهند.

بر اساس این نظرسنجی، ۸۶ درصد از کسانی که سال ۹۶ به حسن روحانی رای دادند و ۳۰ درصد از کسانی که در آن سال به رئیسی رای دادند، گفته‌اند که در انتخابات امسال شرکت نمی‌کنند.

مطالعات افکار سنجی ایرانیان “گمان” گفته است که از میان کسانی که می‌خواهند رای دهند ابراهیم رئیسی ۶۱ درصد، عبدالناصر همتی ۱۳ درصد، محسن رضایی ۶ درصد و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد آراء را دارند. حدود ۱۰ درصد نیز هنوز تصمیم نگرفته‌اند و ۸ درصد رای سفید می‌دهند.

این نظرسنجی از ۲۵ تا ۲۷ خرداد و به صورت آنلاین انجام شده است.

همزمان نتایج نظرسنجی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» که به سفارش ایران اینترنشنال انجام شده، حاکی است که ابراهیم  رئیسی با ۷۶ درصد رای در میان رای‌دهندگان احتمالی، با احتمالی بسیار بالا صاحب بیشترین آرا در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

بنابراین نظرسنجی، بعد از رئیسی، محسن رضایی با ۱۵درصد و عبدالناصر همتی با ۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.