مطهری: «به خاطر صراحت کلام و انتقادهای علنی من بود که به مجلس جدید راهم ندادند»

علی مطهری نماینده انتقادگری که به مجلس جدید راه داده نشده، گفت که وی قربانی رک گویی های خود و انتقاد های بی پرده از عملکرد دولت و رژیم شده است.

او گفت: به همین علت است که وی را از ورود به مجلس یازدهم محروم کردند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در واکنش به این اتهام گفت: «این ادعای مطهری درست نیست شورای نگهبان بر اساس مستندات و مدارک موجود در پرونده آنان را رد صلاحیت کرده است».

کدخدایی در گفت و گو با روزنامه شرق گفته که کارشناسان مواردی را که در پرونده است مطرح می‌کنند. در شورای نگهبان اعضا خیلی از مواردی را که در پرونده ذکر شده، قبول نمی‌کنند. ممکن است یکی، دو مورد که قطعی شده باشد به استناد آن بحث صلاحیت را مطرح کنند. تعجب می کنم مطهری اگر مدارکی دارد چرا آن روز به خبرنگاران در جلسه نگفت؟

علی مطهری نیز در پاسخ به این سخنان برای روزنامه شرق نوشته است: «اولا چرا باید به‌خاطر اظهارنظر کسی ردصلاحیت شود، این خلاف قانون انتخابات است. ثانیا روزی که من به دعوت شورای نگهبان به آنجا رفتم و جلسه‌ای با حضور یکی از حقوق‌دان‌ها و کارشناس پرونده برگزار شد، آن آقای حقوق‌دان سه مورد از اظهارنظر‌های بنده را به‌عنوان دلیل ردصلاحیت ذکر کرد که دلایل سستی بود و من پاسخ دادم و او جوابی نداشت. اگر موارد دیگری غیر از اظهارنظر هم بوده، چرا در آن جلسه به من نگفتند؟ الان هم خوب است آن موارد را به بنده و مردم و رسانه ها  اعلام کنند. این سخن ایشان مثل این است که گفته شود درباره آقای کدخدایی در سال‌هایی که در انگلستان بوده‌اند مواردی مطرح است».

مطهری همچنین درباره رسانه ای نکردن این موضوع گفت: «این موضوع را برای اولین‌بار است که می‌شنوم. به من گفته شد که می توانید با خبرنگاران مصاحبه کنید اما  من ملاحظه شورای نگهبان را کردم. اگر به خبرنگار می‌گفتم به این دلایل مرا ردصلاحیت کرده‌اند، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد و شاید اصلا منتشر نمی‌کردند.

مطهری افزود:  البته این را بدانید که اگر من به آن عضو حقوق‌دان می‌گفتم که درست می‌فرمایید، اظهارنظر‌های من غلط بوده، هر چه شما می‌فرمایید، تایید صلاحیت می‌شدم، ولی من برای اینکه این رویه تثبیت نشود، برخورد تندی با او کردم، در پاسخ به حرف‌های او که می‌گفت: شما این را گفته‌اید، باید این‌طور بگویید، خطاب به او گفتم: متاسفم که شما با این طرز فکر عضو شورای نگهبان هستید. حیف خون پدرم که به زمین ریخت و امروز من باید این حرف‌ها را از شما بشنوم بعد بلند شدم و از جلسه بیرون آمدم».