مطهری: در تلاش برای ماندن ایران در برجام، فرانسه حاضر به اعطای اعتبار بانکی کلان است

علی مطهری نماینده مجلس گفت که دولت فرانسه برای بازگشت تهران به تعهدات برجام پیشنهاد اعطای پانزده میلیارد دلاری داده است، تا بخشی از کمبود مالی ایران برای تامین مایحتاج عمومی، تامین شود . حسن روحانی قبلا گفته بود که  پیشنهادهایی در این زمینه به ایران ارایه شده و تهران در حال بررسی این پیشنهادهاست.

علی مطهری نماینده در مجلس حکومت ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم،گفت :  امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه پیشنهاد راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده و اینکه گفته می‌شود این مبلغ کمک بلاعوض و وام است، درست نیست.

مطهری افزود: فرانسوی‌ها پیشنهاد داده اند که ا ین مبلغ در صورتی در سه مرحله پرداخت  خواهد شد که جمهوری اسلامی گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالا از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.

حسن روحانی در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفت که اروپا تعهدات خود را عملیاتی نکند، ایران گام سوم نقض تعهدات برجامی را اجرا خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری ایران انلاین تزریق پول نفت فروشی ایران به اینستکس و دریافت پول نفت از سوی ایران، از جمله شروط تهران برای پذیرفتن کارآیی این سازوکار مالی بوده است و به نظر می‌رسد پیشنهاد تزریق ۱۵ میلیارد دلار به این سازوکار مالی از سوی فرانسه، یک گام رو به جلو برای پذیرفتن شروط ایران در این زمینه باشد.

این گونه سخنان نمی تواند موثق باشد چرا که اروپائیان تاکنون بارها وعده های فراوانی برای حل برجام داده اند  اما تا چه حد می توانند آنرا اجرایی کنند این مسئله ای است که در آن جای تردید وجود دارد .

مقامات ایالات متحده پیشتر کشورهای اروپایی را بابت ایجاد سازوکار اینستکس تهدید کرده و گفته‌اند که از نظر آنها این سازوکار مالی اگر بخواهد تنها در حیطه مبادلات پایاپای غذا و دارو باشد بلامانع است و در صورتی که بخواهد دریچه‌ای برای تجارت  نفت و داد و ستدهای کلان مالی اروپا و دیگر کشورهای جهان با ایران باشد، واشنگتن این سازوکار مالی و کشورها و شرکت‌های دخیل در آن را در لیست سیاه تحریمی خود قرار خواهد داد