معاون وزارت امور خارجه بریتانیا روز جمعه در سفری از پیش تعیین نشده وارد تهران شد

الستر برت معاون وزیر امور خارجه بریتاتیا و عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران

آلیستر برت معاون امور خارجی وزارت امور خارجه بریتانیا روز جمعه در سفری از پیش تعیین نشده وارد تهران شد.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که  آلیستر برت در این سفر با مقامات جمهوری اسلامی درباره نقش ایران در سوریه و یمن گفتگو خواهد کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در مصاحبه با روزنامه همشهری گزارش این خبرگزاری در مورد این سفر را تایید کرد.

به گفته قاسمی این سفر با هدف برگزاری دور جدید گفتگوهای دوره سیاسی برگزار می شود و مسائل دوجانبه از جمله همکاری‌های کنسولی و مسائل بین المللی مانند برجام به گفتگو گذاشته خواهد شد.

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در توییتر خود خبر داد که الستر برد برای گفت گو با عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و دیگر مقامات ایرانی به تهران سفر کرده است.

این نخستین سفر یک مقام ارشد وزارت خارجه بریتانیا به تهران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران می باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا و همتای بریتانیایی او در هفته پیش درباره روسیه ایران و گروه حکومت اسلامی داعش و یمن مذاکره کردند.

اتحادیه اروپا اگرچه در زمینه خروج از برجام با آمریکا اختلاف دارد اما رهبران کشورهای دخیل در برجام بارها نسبت به برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده‌اند.

موضوع بازداشت شهروندان ایرانی-بریتانیایی نیز یکی از محورهای مذاکرات مقامات دو کشور در دیدارهای قبلی بود.