معاون اول روحانی: «تا اوایل مردادماه، خاموشی‌ها ادامه خواهد داشت»

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم ایران، دیروز سه‌شنبه ۱۵ تیر، در حاشیه بازدید از مرکز ملی راهبردی شبکه برق ایران (دیسپاچینگ) گفت: «ما حداکثر تا اوایل مردادماه بحران خاموشی خواهیم داشت.»

به گزارش ایسنا، جهانگیری افزود: «وزیر نیرو طبق اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی در نشست روز چهارشنبه (امروز) هیات دولت، اختیاراتی را برعهده خواهد گرفت و قرار است او در نقش فرماندهی این حادثه بحران خاموشی برق، مدیریت لازم را داشته باشد.»

البته از آنجایی که حسن روحانی و اعضای دولتش، از دروغگوترین مسئولان پس از انقلاب بوده‌اند و به اکثر وعده‌ها و قول و قرارهای خود وفا نکرده‌اند، نمی‌توان به قول جهانگیری برای “حداکثر” تا اوایل مردادماه بودن خاموشی‌ها اعتماد کرد. گرچه حتی این وعده درست هم باشد، بدان معناست که چندین هفته خاموشی در انتظار مردم ایران است که در شرایط فعلی و گرمای شدید تابستان، تحملش برای مردم امکان ناپذیر می‌نماید.

قطعی پی در پی برق در چند روز گذشته، موجی از اعتراضات عمومی را در پی داشته و مردم با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی»، خشم خود را از خامو‌شی‌های گسترده و فلج کننده،  ابراز داشتند.

جهانگیری گفت: «قرار است محدودیت‌هایی برای واحد‌های صنعتی در نظر گرفته شود، چرا که ما دچار کمبود برق هستیم و این محدودیت‌ها در ۲ تا ۳ هفته آینده برای آن‌ها اعمال خواهد شد. این در حالی است که این واحدهای صنعتی و تولیدی، تعطیلات تابستانی داشته و از این ایام برای بازسازی و تعمیرات استفاده می‌کنند. لذا از آن‌ها خواسته‌ایم که این کار را در ایام پیش‌رو انجام بدهند و برای آن شرایط و حمایت‌هایی در نظر گرفته‌ایم تا از برق کمتری استفاده کنند.»

جهانگیری افزود: «وزارت نیرو اجازه دارد به واحد‌های صنعتی اعلام کند که آن‌ها می‌توانند از ۱۰ درصد برق‌شان استفاده کنند و این اقدامات وزارت نیرو، برای حفاظت از شبکه برق و توزیع برق کشور است.»

در همین راستا خبر رسید که توانیر به صنایع فولادسازی نامه داده است که تنها باید از ۱۰ درصد برق مورد درخواستشان استفاده کنند. امری که به صنعت فولادسازی، ضربه‌ای مهلک وارد خواهد ساخت.

صنعت فولادسازی در آستانه نابودی به خاطر کمبود برق