معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایالات متحده همیشه در کنار اسرائیل ایستاده و خواهد ایستاد»

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، مایک پنس، در نطقی گفت که دولت پرزیدنت ترامپ خود را نسبت به اسرائیل متعهد می داند و همیشه از این کشور دفاع خواهد کرد، زیرا دو ملت اسرائیل و آمریکا دارای ارزش های معنوی مشابه هستند. او گفت: در دوباره سازی اسرائیل نوین، دست آسمانی نیز مشاهده می شود. مایکل پنس در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که دولت پرزیدنت ترامپ هرگز اجازه نخواهد داد رژیم ایران به بمب هسته ای مجهز گردد. او در بخش اصلی سخنرانی خود تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ همچنان با جدیت به بررسی انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم ادامه می دهد، و افز ود: «این تصمیم اگر ندارد و تنها محتاج زمان مناسب است».

انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، یکی از وعده های صریح انتخاباتی دونالد ترامپ بود. ولی هنگامی که وی به ریاست جمهوری رسید و با جنبه های مختلف مسائل بین المللی آشنا شد، صلاح ندانست این تصمیم را فورا عملی کند.

مقامات اسرائیلی نیز در این مورد به دولت آمریکا فشار نیاورده اند، زیرا می دانند که چنین اقدامی از جانب ایالات متحده، فلسطینیان را به شدت خشمگین خواهد ساخت و بی تردید با اعتراض های کشورهای عرب نیز روبرو خواهد شد و ممکن است در ادامه تحکیم دوستی بین دولت ترامپ و کشورهای عرب، و در تلاش به هدف به دست آوردن اعتماد فلسطینیان موجب اخلال گردد.

مایک پنس که شب گذشته (سه شنبه) به مناسبت هفتادمین سال تصویب قطعنامه سازمان ملل برای تقسیم سرزمین تاریخی اسرائیل به دو کشور یهودی و عربی سخن می گفت، از جمله اظهار داشت: «در دوران دولت پرزیدنت ترامپ، ایالات متحده همیشه در کنار اسرائیل خواهد ایستاد». او افزوده گفت: «دولت آمریکا دوست اسرائیل بوده و همچنان دوست باقی خواهند ماند، زیرا مردم دو کشور دارای ارزش های معنوی مشترک هستند».

در مورد انتقال سفارت به اورشلیم، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «کنگره آمریکا و دولت واشنگتن در بیست سال اخیر به طور مداوم از لزوم انتقال سفارتخانه از تل آویو به اورشلیم سخن گفته اند. این تصمیم در زمان مناسب عملی خواهد شد و هیچ اما و اگری در مورد آن وجود ندارد».

گفتنی است: همین شش ماه پیش (اول ژوئن) بود که پرزیدنت ترامپ فرمانی را امضا کرد که به موجب آن انتقال سفارتخانه به اورشلیم یکبار دیگر به تعویق می افتد.

مایک پنس که در همایش هیات نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل، به مناسبت هفتادمین سال تصویب طرح تقسیم سرزمین تاریخی اسرائیل به دو کشور یهودی و عربی سخن می گفت، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «اسرائیل برای تامین موجودیت خود به اعلامیه و یا قطعنامه نیازی ندارد. زیرا حق حیات اسرائیل یک امر مسلم و غیرقابل بحث است و این یک اصل مسلم و پایدار است» او گفت: «درست است که اسرائیل به دست انسان ها از نو بنا شد، ولی دست آسمانی را نیز به آسانی می توان مشاهده کرد».

در مورد صلح اسرائیلی – فلسطینی، برخی منابع خبری می گویند که دولت پرزیدنت ترامپ به تلاش های خود برای تنظیم طرحی که موجب پیشبرد صلح شود، ادامه می دهد.

به نوشته لوس آنجلس تایمز، طرح رئیس جمهوری ایالات متحده بر این فرض استوار است که ابتدا باید اسرائیل و فلسطینی ها درباره امور اساسی به توافق برسند و تنها پس از آن به بحث درباره جزئیات بپردازند. برخی آگاهان بر این باورند که بعید است اسرائیل یا فلسطینیان این شیوه را بپذیرند.

اسرائیلیان همیشه بیم داشته اند که دولت پرزیدنت ترامپ درصدد برآید گذشت هایی را بر اسرائیل تحمیل کند که امنیت این کشور را به خطر اندازد، ولی مایک پنش در ادامه سخنان شب گذشته خود گفت: «اگر گذشت کردن و سازش ضروری باشد، پرزیدنت ترامپ با هیچ طرحی موافقت نخواهد کرد که آرامش و امنیت اسرائیل را به خطر اندازد».

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه سخنرانی خود در همایش هفتادمین سالگرد صدور قطعنامه سازمان ملل، به مسائل اتمی ایران و توافق اتمی برجام نیز اشاره کرد و در این زمینه گفت: «دولت پرزیدنت ترامپ هرگز اجازه نخواهد داد که رژیم اسلامی ایران صاحب توانایی هسته ای شود». او با لحن قاطعانه ای افزود: «این تعهد مجدانه ایالات متحده به اسرائیل و مردم جهان است».