معاون رئیس جمهوری ایالات متحده ده روز دیگر از اسرائیل، مصر و اردن دیدن می‌کند

کاخ سفید واشنگتن اعلام کرد که مایک پنس معاون ریاست جمهوری ایالات متحده ده روز دیگر سفر وعده داده شده خود به اسرائیل و چند کشور دیگر منطقه را عملی خواهد ساخت. قرار بود این سفر ماه گذشته انجام گیرد، ولی به علت برخی نیازهای پارلمانی در واشنگتن به تعویق افتاد.

هدف مایک پنس از سفر به منطقه، ابراز همیستگی هرچه بیشتر با دولت اسرائیل اعلام شده بود. پرزیدنت ترامپ ماه گذشته رسما اعلام کرد که از دیدگاه دولت واشنگتن، اورشلیم پایتخت رسمی و عملی کشور اسرائیل است.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در مسافرت پیش رو، علاوه بر دیدار از اسرائیل، سفری نیز به اردن و مصر خواهد داشت. آگاهان سیاسی می گویند یکی از موضوع هایی که به احتمال زیاد در این دیدار مطرح خواهد گردید، ایجاد نوعی همکاری بین سه کشور علیه حکومت اسلامی ایران است.

گرچه از نظر عُرف سیاسی در ایالات متحده، معاون رئیس جمهوری به امور دیپلماتیک و سیاست خارجی رسیدگی نمی کند، ولی مایک پنس گفته است که یکی از هدف های او در این سفر سه گانه، تلاش برای پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی می باشد.

حکومت خودگردان فلسطینی اعلام کرده که در ابراز ناخشنودی از این که پرزیدنت ترامپ اورشلیم را پایتخت رسمی اسرائیل شناخته، از دیدار با مایک پنس خودداری خواهد شد. ولی گفته می شود که هم اکنون تماس های محرمانه ای بین طرفین در این رابطه جریان دارد.

پرزیدنت ترامپ گفته بود که اگر فلسطینی ها بخواهند نمایش قهر کردن به راه اندازدند، خودشان آسیب خواهند دید.

در بیانیه کاخ سفید گفته شده که سفر به سه کشور اسرائیل، مصر و اردن چهار روز ادامه خواهد داشت.

منابع آگاه در واشنگتن می گویند که در جریان دیدار معاون رئیس جمهوری ایالات متحده با نخست وزیر اسرائیل، پادشاه اردن و رئیس جمهوری مصر، مساله فتنه گری های رژیم ایران در منطقه نیز مطرح خواهد شد. ایالات متحده و حتی کشورهای اروپایی از نقشی که رژیم ایران در بی ثبات کردن اوضاع خاورمیانه ایفا می کند بارها ابراز نگرانی کرده اند.

به گفته منابع آگاه در واشنگتن، موضوع مهم دیگری که در رابطه با ایران، در دیدارهای پنس با سران اسرائیل، مصر و اردن مطرح خواهد گردید، برنامه های موشکی رژیم ایران است که مرتبا به برد آن افزوده می شود و شهرهای بیشتری در کشورهای اروپایی در تیررس آن قرار می گیرد.

در گذشته خبر رسیده بود که رژیم ایران می خواهد موشک هایی نیز با برد بیش از یازده هزار کیلومتر بسازد که سواحل شرقی ایالات متحده را نیز در تیررس خود داشته باشد.

این گونه تهدید از جانب کره شمالی نیز شنیده شده که ادعا می کند موشک هایی که در اختیار دارد، قادر است سراسر خاک آمریکا را نیز دربر گیرد.

بدین سان دولت کره شمالی تصور می کند که با تهدیدهای اتمی و موشکی، می تواند ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن را از فعالیت علیه دولت کمونیستی پیونگ یانگ باز دارد.