معاون رئیس جمهوری ایالات متحده دوباره از خیزش مردمی در ایران جانبداری کرد.

 

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در آخرین اظهارات خود درباره خیزش مردمی در ایران گفت: ما میخواهیم شاهد دستیابی ایرانیان به آزادی و دموکراسی باشیم. مایک پنس که در یک هفته اخیر بارها نسبت به اعتراض های مردم ایران ابراز همبستگی کرده، در مساحبه با بخش انگلیسی  صدای آمریکا، گفت: پرزیدنت ترامپ و او امیدوارند که شاهد دستیابی مردم ایران به آزادی و آینده ای دموکراتیک باشند.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «من امیدوارم مردم ایران متوجه بشوند که آمریکا و مردم این کشور دوستان آنها هستند. ما میخواهیم شاهد دستیابی آنها به آزادی و آینده ای دموکراتیک باشیم. ما میخواهیم آنها از حکومتی که به تهدید و ارعاب در جهان ادامه می دهد فاصله بگیرند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری نیز چنین نوشت:  من در مصاحبه ام با صدای آمریکا از حمایت و تائید واضح پرزیدنت ترامپ از افزایش اعتراضات در شهرهای سراسر ایران که مطابق با نقش آمریکا به عنوان قهرمان آزادی در جهان است سخن گفتم. پیام پرزیدنت ترامپ و من واضح است: بر خلاف گذشته، این بار آمریکا در کنار معترضان شجاع ایران که برای آزادی زندگیشان را به خطر انداخته اند خواهد ایستاد..

آقای پنس افزود: من در مصاحبه ام با گرتا از صدای آمریکا از حمایت و تائید واضح پرزیدنت ترامپ از افزایش اعتراضات در شهرهای سراسر ایران که مطابق با نقش آمریکا به عنوان قهرمان آزادی در جهان است گفتم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا: می دانم تفاوت سکوت و ناکامی دولت قبلی در حمایت از آزادی و تمایل بی پروای پرزیدنت ترامپ برای ایستادن در کنار مردم شجاع ایران، به مردم معترض که در خیابان‌های شهرهای ایران هستند، امید می دهد.

مایک پنس: تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، مردم ایران تنها نیستند. مردم آمریکا هم کنار آنها ایستاده اند. و اگر آنها تنها با شجاعت به اعتقاد راسخشان در راه آینده ای آزاد و دموکراتیک ادامه دهند؛ آمریکا و تمام جهان کنار آنها خواهد بود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، مردم ایران تنها نیستند. مردم آمریکا هم کنار آنها ایستاده اند. و اگر آنها تنها با شجاعت به اعتقاد راسخشان در راه آینده ای آزاد و دموکراتیک ادامه دهند؛ آمریکا و تمام جهان کنار آنها خواهد بود.

دولت پرزیدنت ترامپ از دومین روز اعتراضات در ایران، همراهی خود را با مردم معترض ایران اعلام کرد.

ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا «اطلاعات قابل تعقیب» درباره افراد و سازمان‌هایی که در سرکوب معترضان ایران دست داشته‌اند را جمع‌آوری کند تا آنها را هدف تحریم قرار دهد.

یک مقام دولتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه گفت دولت ایالات متحده در نظر دارد تا این افراد را در فهرست تعیین شده‌ برای تحریم قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده هم روز گذشته (چهارشنبه) در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: برای مردم ایران که در تلاشند تا دولت‌شان را از دست فاسدان پس بگیرند، احترامی بسیار قائلم. در موقع مقتضی شاهد حمایتی بزرگ از سوی ایالات متحده خواهید بود».

هرچند پرزیدنت ترامپ اشاره نکرده که این حمایت بزرگ چگونه خواهد بود، طبق گفته یک مقام رسمی دولت، کاخ سفید در حال بررسی تمام زمینه‌هاست تا شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی که مرتکب نقض حقوق بشر، سانسور یا جلوگیری از تجمع آزاد در ایران می‌شوند را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

این مقام دولتی که نخواست نامش برده شود گفت «برای این کار نیاز به اطلاعات داریم و در حال حاضر، خیلی از اطلاعات در دسترس است. پس ما اقدام کرده و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنیم تا ببینیم با آن چه می‌شود کرد».

این مقام دولتی افزود: «آمریکا از تمامی منابعی که در اختیار دارد استفاده می‌کند تا اطلاعاتی که بتوان بر اساس آنها عمل کرد را پیدا کند. هدف ما آن است که بدانیم چه کسی مرتکب نقض حقوق بشر در ایران شده، چه کسی از خشونت برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند. پس از گردآوری این اطلاعات، ما می‌توانیم به ماشین طراحی تحریم‌های خود شتاب بدهیم»

پرزیدنت ترامپ پیش از این چند بار از افزایش تحریم‌ها بر ایران که هنوز اقتصاد باثباتی ندارد، سخن به میان آورده بود. با این حال و تا اینجا، واکنش دولت آمریکا در خصوص تحولات ایران، دیپلماتیک و کلامی بوده است. ولی این واقعیت که سفیر ایالات متحده درخواست برپایی نشست اضطراری شورای امنیت را کرده و همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست رسیدگی به جنایات سران حکومت ایران را مطرح ساخته، می تواند مرحله نخست تلاش های عملی دولت ایالات متحده برای یاری رسانی به ملت ایران باشد.

مقام دولتی آمریکایی همچنین گفت: ایالات متحده تلاش می‌کند تا ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل هم محکوم شود.