معاون روحانی، به اتهام گفتن «خمینی فرزند ناخلف آمریکا» به دادسرا احضار شد

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران عیسی کلانتری، معاون حسن روحانی، و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به دادسرای کارکنان دولت و “تفهیم اتهام او” به دلیل آن‌چه “توهین به بنیانگذار انقلاب” خوانده شده، خبر دادند.

کلانتری که ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را هم بر عهده دارد، پس از تفهیم اتهام در دادگاه با قرار تامین آزاد شد.

معاون روحانی، هفته گذشته  در ویدئوی کوتاه مصاحبه‌ای که چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسانی شد، روح الله  خمینی را “فرزند ناخلف آمریکا” و پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ را نتیجه “خالی کردن پشت شاه توسط آمریکا” دانسته بود.

انتشار این فیلم با واکنش تند بسیاری از چهره‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی روبرو شد و کلانتری نیز فوری یک روز پس از این خبر در یادداشتی، علاوه بر “عذرخواهی» بابت این سخنان تاکید کرد که پخش تنها چهل ثانیه از مصاحبه‌ای دوساعته موجب “سوء برداشت” از کلیت مطلب شده است.

سایت جماران، وابسته به حسن خمینی، نخستین سایت خبری بود که در انتقاد به سخنان کلانتری  در حالی‌که از آن به عنوان “ادبیات منحط و مبتذل” یاد کرده است، نوشت: «جناب  کلانتری ظاهرا از کمترین میزان از ادب سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست که درباره مقتدای کشور از این واژه زشت و توهین‌آمیز بهره می‌گیرد».

منظور کلانتری درباره اینکه خمینی فرزند ناخلف آمریکا یعنی اینکه اگر چه او از طرف امریکا به رهبری در ایران رسید اما به آمریکا هم خیانت کرد و فرزند ناخلفی برای او شد.