معاون ریاست جمهوری ایالات متحده در واکنش به اعتراض های یهودیان  گفت: هرگز افترای نسل کشی به اسرائیل را نمی پذیرد

معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، خانم کامالا هریس در پیامی که به شماری از شخصیت های یهودی در آمریکا منتقل ساخت، توضیح داده که خود را دوست وفادار اسرائیل می داند و انتقادهایی که در روزهای اخیر از او در مورد مواضعش نسبت به اسرائیل دارد، درست نیست.

دفتر خانم هریس در واشنگتن، در این پیام گفت که ادعای آن دختر دانشجو که اسرائیل را به نسل کشی فلسطینی ها متهم ساخته بود، یک افترا بیش نیست و معاون پرزیدنت بایدن هرگز چنین اتهامی علیه اسرائیل را مورد تایید قرار نداده، و آن را کاملا بی اساس می داند.

این جنجال در روزی به وجود آمد که خانم کامالا هریس در دیدار از دانشگاه جرج میسون در ایالت ویرجینیا، درباره اهمیت دموکراسی و آزادی بیان در برابر دانشجویان یک کلاس سخن می گفت. در جریان این سخنرانی، یکی از دختران دانشجو ادعا کرد که اسرائیل علیه فلسطینیان به نسل کشی دست زده و می خواهد همه آن ها را نابود کند. آن دختر دانشجو گفته بود که آمریکا نباید برای دفاع از مردم اسرائیل در برابر حملات موشکی حماس، یک میلیارد دلار کمک مالی اهدا کند.

آن دختر دانشجو ادعا کرده گفت که دولت ایالات متحده به این پول برای رسیدگی به حال قشر فقیر و آسیب پذیر خود نیاز دارد و نباید آن را به حکومتی بدهد که به ادعا او، به نسل کشی پرداخته است.

خانم هریس به جای آن که این اظهارات دروغین یک دختر دانشجو را نکوهش کند و یادآور شود که اسرائیل به قتل عمدی فلسطینیان دست نزده و اگر فلسطینی کشته شده، در جریان عملیات دفاعی اسرائیل در برابر ترور و آدمکشی از جانب فلسطینیان بوده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا، به جای آنکه به ادعاهای افترا آمیز آن دانشجو پاسخ دهد، او را تحسین کرد و آن چه را که گفته بود نشان آزادی بیان در ایالات متحده توصیف کرد و افزوده گفت که هرکس واقعیات را از زاویه خود می نگرد و وی خرسند است که این دختر دانشجو، دیدگاه شخصی خود را در مورد واقعیات، آن گونه که خود می بیند، بیان کرده است.

در حالی که در کشورهای عرب و اسلامی، ده ها هزار نفر شهروند مسلمان، در نزاع های بین گروه ها و یا سرکوبگری رژیم علیه شهروندان، به قتل می رساند، فلسطینیان بسیار معدودی در جریان عملیات دفاعی اسرائیل جان خود را از دست داده اند. رفتار اسرائیل یک امر مشروع در دفاع از خود در برابر تروریسم بوده، ولی آن دختر دانشجو، این دفاع اسرائیلی را “نسل کشی” خوانده است.

رهبران جامعه یهودیان ایالات متحده می گویند که انتظار داشتند خانم هریس این واقعیات را به آگاهی آن دختر دانشجوی ناوارد برساند و نه آنکه از بیان افتراها از زبان وی، به بهانه احترام به آزادی بیان، سکوت کند.

اکنون خانم کامالا هریس در پیام های کوتاهی که برای سران جامعه یهودیان آمریکا فرستاده، تاکید می کند که وی ادعای نسل کشی از جانب اسرائیل را افترایی مردود تلقی می کند و از میزان پشتیبانی او از اسرائیل، چیزی کاسته نشده است.