معاون سپاه پاسداران رسما اعلام کرد: یکی از نامزدهای سپاه به علت تخلف در انتخابات ۱۴۰۰ بیرون انداخته شد

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفتگو با خبرگزاری فارس وابسته به سپاه گفت: سعید محمد به دلیل تخلف از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا برکنار شد

این مقام ارشد سپاه پاسداران در ادامه افزود: پاسدار سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا به دلیل “تخلف” و “رعایت نکردن” مقررات از مسئولیت فرماندهی این قرارگاه برکنار شده است.

یادآور می شود: روزهای پایانی سال گذشته نیز سعید محمد با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود استعفا کرد و در نامه‌ای به فرمانده کل سپاه با اشاره به احتمال حضورش در این انتخابات گفت “در راستای صیانت” از سپاه، از سمت خود استعفا می‌دهد.

گفته شده است که  سپاه با ورود پاسداران و از جمله سعید محمد به عرصه انتخابات “بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است.”

جوانی در ادامه تاکید کرده است که “منفک کردن” محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم “به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات” بوده است.

وی گفته است سپاه پاسداران “نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد.”

سعید محمد، ۵۲ سال سن دارد و از سال ۱۳۶۶ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و از مهر ۱۳۹۷ فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا بود. پس از او، حسین هوشی سادات به عنوان فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیا سپاه منصوب شد.

معاون سیاسی سپاه پاسداران ادعا کرده است که  سپاه “حزب سیاسی نیست،‌ باند و گروه سیاسی نیست و تابع احزاب و گروه‌های سیاسی هم نیست و اجازه هم نمی‌دهد احزاب و گروه‌های سیاسی بخواهند در درون سپاه ورود کنند.”

این در حالی است که در ایران، نقش سپاه و بسیج در سیاست داخلی همواره محل سئوال بوده و در دوره‌های مختلف، سیاستمداران و احزاب و گروه‌ها از دخالت سپاه و بسیج در انتخابات انتقاد کرده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری حکومت ایران قرار است ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شود اما هنوز کاندیداهای گروه‌ها و احزاب به طور رسمی معرفی نشده‌اند و تنها گمانه‌زنی‌هایی در مورد شرکت برخی چهره‌ها مانند محمود احمدی‌نژاد، محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و چند چهره دیگر مطرح شده است.

پیشتر نیز علی خامنه‌ای، در مورد روی کار آمدن “دولت جوان حزب‌اللهی” در این انتخابات صحبت کرده است.

پاسدار جوانی در این باره گفته است منظور خامنه‌ای، “سن و سال” نیست و “جوان بودن به‌عنوان نماد پویایی و کار و تلاش، و ‌اسلامی و انقلابی بودن هم به معنای رویکرد هاست.”