معاون وزارت بهداشت:وجود رادیو اکتیو را در کلینیک سینا اطهر رد میکنم

معاون وزارت بهداشت، در واکنش به انتشار خبر انفجار کلینیک سینا اطهر تهران به علت  وجود مرکز پزشکی هسته‌ای در آن، گفت: این خبر را تکذیب می کنم. رادیولوژی معمولی در این کلینیک دایر بوده است و بیشتر MRI بوده که اشعه ایکس هم ندارد. دادستان تهران نیز علت این حادثه را انفجار سه کپسول اکسیژن در اتاق عمل این کلینیک گزارش کرده است.

ایرج  حریرچی، افزود: دی کلینیک سینا یک مرکز دندانپزشکی و تصویر برداری است و برخی اعمال جراحی سبک در آن انجام شده است. این مرکز یک دی کلینیک و دارای ۵ طبقه است،علت سانحه اولیه را مسئولان مربوطه بررسی می‌کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نیز در پیام توئیتری خود به برخی شایعات در خصوص انفجار کلینیک سینا اطهر که علت انفجار را مواد رادیو اکتیو دانسته اند نوشت: علت انفجار کپسول های اکسیژن داخل کلینیک بوده است .

منصور درجاتی،مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز گفت:در شبکه های اجتماعی شایعات مختلفی درباره  علت حادثه کلینیک سینا اطهر اعلام می‌شود در حالی که نشت گاز و اتصال برق علت این حادثه نبوده است.  هر نوع کاستی و کمبودی به خود ساختمان بر می‌گردد چون تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آنها حادثه‌ساز شده است.

منصور درجاتی در حالی این سخنان را بیان می کند که از وظایف این سازمان “حذف یا کاهش مخاطراتی که کلان‌شهر تهران با آنها مواجه است،”می باشد.

حال  این پرسش  مطرح می شود که وی به عنوان مدیر کل مدیریت بحران چگونه پیش از وقوع این حادثه درباره این کلینیک که در دل واحدهای مسکونی شمال تهران بوده و سال ها به فعالیت پرداخته! تاکنون توجه نکرده است؟

چه سازمانی  باید درباره استاندارد بودن این کلینیک نظارت داشته باشد؟ البته در تهران کلینیک های زیادی مانند سینا اطهر وجود دارد که توسط برخی از نهادها با دریافت مجوز از وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند و استاندارد هم نیستند.

روابط عمومی اورژانس کشور نیز تعداد جان‌باختگان انفجار در کلینیک سینا اطهر را  ۱۹ تن  اعلام کرد و افزود: تاکنون  ۱۴ تن در پی وقوع این حادثه  مصدوم شده اند که در حال درمان اند.

پیمان صابریان سخنگوی اورژانس تهران هم گفته است که در حادثه آتش‌سوزی و انفجار در مرکز درمانی سینا اطهر مراجعه‌کنندگان و کادر درمانی حاضر در اتاق‌های عمل جراحی بیشترین تعداد تلفات و زخمی‌ها را به خود اختصاص دادند.

آتش سوزی در ساعت ۲۰:۵۶ شب گذشته (سه شنبه )  در کلینیک  پنج طبقه درمانی سینا اطهر در خیابان شریعتی تهران رخ داد . آتش سوزی از زیر زمین این کلینیک آغاز شد و به طبقات بالاتر رسید، انتشار گاز و دود سیاه موجب فضای مسموم و آلوده در داخل کلینک شد و شماری از بیماران که در داخل اتاق عمل بودند جان باختند و شماری نیز مصدوم شدند.  افرادی که در اطراف این کلینیک بودند گفته اند: در ابتدا متوجه  دود غلیظ سیاهی شدند که از این ساختمان بیرون می آمد، پس از چند ثانیه با انفجار و صدای مهیب ناشی از این آتش سوزی  متوجه شده اند که این کلینیک درمانی دچار حریق شده است و شماری از بیماران در داخل اتاق های این کلینک حبس شده اند که  با دخالت ماموران آتش نشانی، این آتش  پس از دو ساعت فرو نشست اما  تاکنون ١٩ تن از جمله ١۵ زن و چهار مرد بر اثر این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

کیوان اطهری رییس پلیس پیشگیری تهران نیز از  بازداشت چهار نفر در رابطه با آتش‌سوزی مرکز درمانی سینا اطهر در تهران خبر داد و  گفت یکی از افراد بازداشت شده و تلاش برای بازداشت سه نفر دیگر ادامه دارد.  هویت و اتهام این افراد اعلام نشده است.

حسن روحانی  و علی ربیعی سخنگوی دولت خواستار رسیدگی سریع تر دستگاه‌های ذیربط در این زمینه شده اند.

شماری از کاربران نیز در این باره نوشته اند: باز هم آتش سوزی باز هم کشته و زخمی و باز هم عزا برای مردم ایران .

کاربر دیگری نیز نوشته است: بدون ترس از کرونا، واقعا تهرانی ها بی خیالش شدن و همه محو سوختن ساختمان شدن و فریاد  از روی وحشت می کشیدند.  مرگ را به ما عادت داده اند از خوشی چیزی ندیده ایم .هر روز اتش سوزی ، از جان این ملت چه می خواهند.؟؟؟

کاربری نیز در باره  ازدحام مردم در مقابل کلینیک سینا نوشته است: اگر یکی از آدم های که الان تو خیابون شریعتی ایستادن (بخاطر اعضا خانوادشون یا تماشاگر) کرونا داشته باشه تو دو هفته دیگر شاهده این هستیم تعداد مبتلایان به کرونا از ۴ هزار نفر رد بشه

اگر بگویم حادثه کلینیک سینا چیزی کم از حادثه پلاسکو نداره اغراق نکردیم. چرا ما از حادثه پلاسکو که در آن ۲۲ نفر کشته شدند بیشتر از حادثه کلینیک سینا که در آن ۱۹ نفر کشته شدند، متاسف شدیم. ممکن است به غم عادت کرده ایم.