معاون وزارت بهداشت دوباره گفت: «تحریم های آمریکایی، تامین دارو را برای کشور مشکل کرده است»

معاون وزارت بهداشت حکومت یکبار دیگر اعلام داشت که تحریم مالی برقرار شده از جانب ایالات متحده، تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران را به شدت سخت کرده است. درحالیکه برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور تحریم ها علیه رژیم ایران، بارها گفته بودکه حکومت در مورد اِعمال تحریم برای خرید دارو، ادعاهای دروغینی عنوان می کند، ریرا تحریم‌های واشنگتن، مواد غذایی و دارویی و مایحتاج مردم را در بر نمی گیرد.
ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت دوباره گفت که برخی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ایران خودداری می‌کنند اما ما “برنامه‌ریزی خوبی کردیم و مشکلی نداریم”. کمبود دارو از مدتها پیش گریبان‌گیر بیماران ایرانی است.
حریرچی، در توجیه سخنان خود در مورد مشکلات دارویی ناشی از تحریم ها گفت : «همه معاملات نیاز به تبادلات بانکی دارد که شدیدا برای ما مشکل شده است، بطوری که هزینه‌های مازادی را در هزینه‌های انتقال ارز برای ما ایجاد کرده است».
او گفت: «تنها این نیست. بلکه بعضی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی صراحتا از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ما خودداری می‌کنند ».
معاون وزارت بهداشت گفت: وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در ایران اسف‌بار است. با سقوط ارزش ریال، هزینه داروهای وارداتی سر به فلک گذاشته است. داروهای تولید داخل کشور نیز گران‌تر شده‌اند. پرداخت هزینه درمان به چالشی جدی برای بسیاری از مردم ایران تبدیل شده است.
سعید نمکی وزیر بهداشت،حکومت ایران پیشتر گفته بود که ما مشکل تحریم نداریم مشکل ما با “شبکه‌های رانت، فساد” است که دارو را احتکار و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.
بسیاری از پزشکان ایرانی کیفیت داروهای تولید داخل کشوررا قبول ندارند ومی‌گویند با بازگشت تحریم‌ها برخی از شرکت‌های یک‌شبهه تولید کننده یک نوع دارو شدند و هنوز روشن نیست پروسه دریافت پروانه ساخت دارو را چطور طی کرد‌ه‌اند.
نازنین، شهروند تهرانی که از بیماری ام‌اس رنج می‌برد و حال محبور به خرید داروی ایرانی است چندی پیش به دویچه‌وله گفته بود که مصرف دارو را کنار گذاشته ، چون داروی ایرانی وضعیت او را بدتر کرده است.
متخصصان بیماری‌های خاص از جمله سرطان نیز حاضر به تجویز داروهای داخلی یا وارداتی از هند یا چین نیستند.
حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشین بهداشت پیشتر گفته بود: نباید به اسم حمایت از تولید داخل با جان مردم بازی شود او اذعان کرده بود که گاه در صرف ماده اولیه ساخت دارو تقلب می‌شود.
موسسه خیریه محک که از کودکان سرطانی حمایت می‌کند به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است جان هزاران کودک مبتلا به سرطان به دلیل کمبود دارو در ایران در خطر است.

یک دیدگاه

  1. اخر تو مگر در سیاره دیگری زندگی میکنی. چندین بار تا به حال حکومت امریکا گفته است که فروش دارو مورد تحریم انان نیست. درصمن همین ماه پیش بود که رژیم ملاها افشا کردند که یک میلیارد دلار هزینه پزشکی از خزانه کشور دزدیده شده است. تو خودت میدانی که ان پول به طریق های مختلف در جیب های خودتان رفته است پس دوباره به فهم ایرانیها بی احترامی کردید، ای بی عرضه ها؟

Comments are closed.